تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

استان گیلان و در کل شمال کشور بسیاری از جاذبه های گردشکری ایران را در خود جای داده‌اند.روستاها، ییلاق‌ها، مناطق کوهستانی و جنگلی از جاذبه‌هایی هستند که همه ما به بازدید از آن ها علاقه داریم و خیلی از تعطیلات خود را در این مناطق می‌گذرانیم.در این مطلب از مجله گردشگری هم اقلیم به معرفی یکی از دیدنی ترین ییلاق های گیلان یعنی ماسال می‌پردازیم.با ما همراه باشید.

ماسال یکی از جاذبه های گردشگری گیلان است که در نزدیکی کوه های تالش قرار دارد.کلمه ماسال به معنی کنار کوه و یا دارای کوه است و از کلماتی مانند مازال،مسال و … گرفته شده است.در کنار این منطقه رودخانه ای بسیار زیبا به نام خالکایی قرار دارد که از قله مرتفع شاه معلم سرچشمه می‌گیرد و پس از گذراندن حدود 40 کیلومتر از درون این ییلاق زیبا می‌گذرد.

اجاره روزانه خانه در تهران

آشنایی با ماسال

ماسال به دو بخش مرکزی و شاندرمن تقسیم می‌شود که هر دو بخش از مناطق بکر و دست نخورده شمال کشور به حساب می‌آیند.در این منطقه تا چشمتان کار می‌کند مراتع سرسبز و زیبا خواهید دید.در این منطقه حدود هفده غار وجود دارد که بازدید از هرکدام حال و هوای خاص خود را به شما منتقل می‌کند.بزرگترین این غارها آویشو نام دارد که در بین مناطق تائی بنه و خماسون و در بستر دره‌های کم آب قرار دارد.

موقعیت مکانی این غار در بخش شاندرمن روستای ماسال است و از بزرگترین و زیباترین غارهای سطح کشور محسوب می‌شود.

ماسال کجاست

جاهای دیدنی ماسال

در سفر به ماسال می توانید از دیگر جاهای دیدنی ماسال نیز دیدن نمایید و سفری خاطره انگیز را برای خود ثبت کنید.

  • غار آویشوی
  • منطقه جنگلی و زیبای طاسکوه و آری دول
  • یادواره میرزا کوچک خان جنگلی
  • بیلگاه دون
  • منطقه باستانی اسبه ریسه
  • ییلاق شالماء
  • منطقه جنگلی ریزه مندان
  • تلارگاه
  • گیله سرا

ماسال گیلان

منطقه جنگلی طاسکوه از مناطق دیدنی ماسال است که می توانید یک بعد از ظهر خاطره انگیز را در آن بگذرانید و از طبیعت و آب و هوای بی نظیر آن استفاده کنید.

ارتفاعات ماسال و منطقه ای که میرزا کوچک خان جنلگی در آن کشته شد نیز از مناطقی است که گردشگران در سفر به این منطقه از آن بازدید می‌کنند.

از دیگر جاهای دیدنی گیلان که پیشنهاد می کنیم از دست ندهید:

بهترین زمان سفر به ماسال

به دلیل سردی هوا در این مناطق سفر به ییلاقات به طور معمول از اردیبهشت ماه شروع می شود و تا اوایل مهر ادامه دارد.بهترین زمان سفر به ماسال و بازدید از دیدنی های آن فصل تابستان است چراکه آب و هوا در این فصل بسیار مطلوب است و می توانید از سفر خود لذت ببرید.البته ماسال در فصل پاییز نیز بسیار زیبا و دیدنی است اما افراد کمی در این فصل به آن سفر می‌کنند و دلیل آن هم سردی هواست.

میانگین دما در این منطقه در روزهای سرد 3 درجه و در روزهای گرم 28 درجه سانتی گراد می‎باشد.

ماسال

پیشنهاد می‌کنیم اگر اهل سفر به دل طبیعت و جنگل پیمایی هستید حتما به این ییلاق زیبا سفر کنید و از طبیعت بکر آن لذت ببرید.پیش از سفر وسایل ضروری سفر و لباس های مناسب طبیعت گردی را آماده کنید و دل به طبیعت بزنید.

آدرس و دسترسی به ماسال

آدرس : استان گیلان – 55 کیلومتری رشت

دسترسی : این ییلاق با شهر رشت از راه صومعه‌سرا 55 کیلومتر و با شهر تالش 60 کیلومتر فاصله دارد.برای رفتن به ماسال می توانید ابتدا به رشت بروید و از قسمت غربی شهر به سمت آن حرکت کنید و خود را به این منطقه زیبا برسانید.