پرواز داخلی رسپینا

مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد استانبول ، یکی از معروف ترین و تاریخی ترین جاهای دیدنی استانبول می باشد. این بنای باشکوه به عنوان نمادی مستحکم برای تاریخ و فرهنگ ترکیه به شمار می رود.شش مناره باریک با طراحی زیبا و منحصر به فرد، عظمتی از هنر معماری قرن 17 میلادی کشور ترکیه را به نمایش می گذارد. این مسجد زیبا به دستور سلطان احمد برای عبادت مسلمانان در میدان معروف کنونی یعنی میدان تکسیم ساخته شد.با هم اقلیم همراه باشید تا این مسجد پر شکوه را بررسی همه جانبه کنیم .

آشنایی با مسجد سلطان احمد

ساخت مسجد سلطان احمد، معروف به مسجد آبی، در سال 1609 به دستور سلطان احمد شروع شد و مدت 7 سال به طول انجامید. طراحی این مسجد معروف را شخصی به نام آقا محمد بر عهده داشت. جالب است بدانید سلطان احمد درست یک سال پس از اتمام ساخت این مسجد در سن 27 سالگی در گذشت. مقبره سلطان احمد و همسرش به همراه سه فرزند در حیاط بیرون مسجد قرار دارد.

مسجد آبی استانبول

مسجد سلطان احمد تنها مسجدی برای عبادت مسلمانان نبود. بلکه مجموعه ای از فضاهایی مانند مدرسه، بیمارستان، بازار، عمارت های مختلف و مقبره سازنده آن بود که متاسفانه بیشتر این مناطق و مجموعه ها در قرن 19 ام تخریب شدند و از بین رفتند.

جاذبه های دیدنی مسجد سلطان احمد

مهم ترین و شاخص ترین ویژگی مسجد سلطان احمد، دارا بودن شش مناره زیبای آن است. بعضی از محلیان می گویند در آن زمان سلطان احمد به سازنده مسجد دستور ساخت مناره های طلایی (altin) را داده بود.


حتما بخوانید : تفریحات شبانه استانبول


اما به دلیل شباهت این کلمه به عدد شش (alti) در زبان ترکی به اشتباه آقا محمد اقدام به ساخت شش مناره برای این مسجد کرد. نکته جالب اینجاست که فقط مسجد الحرام  در مکه که مقدس ترین مسجد مسلمانان است دارای شش مناره بود. پس از اینکه سلطان احمد متوجه این اشتباه بزرگ شد، به معمار مسجد دستور داد و او را به مکه فرستاد تا یک مناره دیگر برای مسجد الحرام بسازد!

مسجد سلطان احمد

ویژگی خاص دیگر این مسجد نمای پلکانی و آبشاری شکل گنبد این مسجد می باشد که با نور پردازی خاص بسیار جلوه زیبایی در شب دارد. علت نام گذاری این مسجد به مسجد آبی، به دلیل کاشی کاری های آبی رنگ داخل مسجد می باشد که در نوع خود زیبایی و جلوه خاصی دارد.

داخل مسجد بیست هزار کاشی آبی از نمونه عالی طراحی ایزنیک در قرن شانزدهم تزئین شده است که بر روی ان ها طرح های زیبایی از طبیعت و گل و الگوهای خاص انتزاعی مشاهده می شود.

پنجره های زیاد این مسجد از دیگر ویژگی های بارز این سازه می باشد. 260 پنجره زیبا که تا قرن 17 با شیشه های بسیار مرقوب رنگی کامل شده بود که پس از آسیب دیدن آن ها در قرن 17، این شیشه ها با مدل های معمولی جایگزین شد.

مسجد آبی در استانبول

نکات بازدید از مسجد آبی

برای بازدید از مسجد سلطان احمد نیاز به بلیط و پرداخت هزینه نیست. افراد غیر مسلمان میبایست از ورودی خاص وارد این مسجد شوند و تمام افراد هنگام بازدید باید مو و دستا خود را بپوشانند. استفاده از فلش دوربین ممنوع بوده و بازدید کنندگان کفش های خود را هنگام ورود به مسجد در می آورند.

این مسجد به دلیل فعالیت های مذهبی و فرهنگی در هنگام نماز ظهر و شب و در روز های مذهبی خاص مراسم های مخصوصی برگزار می شود و بازدید از ان ممنوع می باشد. بنابراین بهترین فرصت برای بازدی از این مسجد صبح و بعد از طهر می باشد.

اجاره سوئیت و ویلا در سپنجا