تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

پل ورسک کجاست؟

از دیدنی ترین سازه های دنیا پل ها هستند که برخی از آن ها به شکل های بسیار زیبا طراحی شده و بسیاری از آن ها قدیمی هستند و شاهکار مهندسان زمان خود را نشان می دهند.یکی از پل های بسیار خاص و قدیمی کشور عزیزمان ایران پل ورسک در استان مازندران است که به عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی ایرانی آن را می شناسند.این پل از ابعاد زیادی دارای اهمیت بسیاری بوده و امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری ایران نیز شناخته می شود.با ما همراه باشید تا هرآنچه باید درباره این پل بدانید را به شما بگوییم.

پل ورسک

“پل ورسک” یکی از قدیمی ترین پل های ایران است که در ارتفاع 110 متری قرار دارد و نامش در کتاب گینس نیز وجود دارد.همانطور که گفتیم این پل یکی از شاهکارهای مهندسی ایرانی است و آن را به عنوان یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین پل های راه آهن کشور می شناسند.

اجاره روزانه خانه در تهران

این پل در روستایی به همین نام در شهرستان سوادکوه و در استان مازندران قرار دارد و در سال 1315 هجری شمسی در دوران پهلوی ساخته شده است.

پل ورسک

آشنایی با پل ورسک در مازندران

کارشناسان مربوطه این پل را یکی از ارزشمندترین سازه های مهندسی راه آهن کشور می دانند.پل ورسک به دست شرکتی سوئدی-دانمارکی که نام آن “کامپساکس” بود ساخته شد.

سازندگان این پل تضمین دادند که عملکرد این پل برای 70 سال به خوبی انجام شود و در ازای انجام این کار برای هر متر راه آهن خواستار 1.5 گرم طلای خالص بودند.

ورسک در 45 کیلومتری جنوب شهرستان زیراب،85 کیلومتری شهرستان قائم شهر و در محور فیروزکوه واقع شده است و موقعیت دقیق آن روی دره‌ی ورسک است.ساخت این پل باعث شد تا رفت و آمد بین دو کوه عظیم در عباس آباد ممکن شود و تردد از آن فقط با قطار ممکن است.


همچنین بخوانید : تنها غار عمودی ایران در کرمانشاه


جالب است بدانید امسال و در سال 99 بیش از 10 سال از تضمین عملکرد این پل گذشته است اما همچنان پل ورسک مورد استفاده قرار می گیرد و قطارهای تهران-ساری و تهران-گرگان و همچنین قطارهای باری روزانه چند مرتبه از آن عبور می کنند.

ورسک

از اقدامات بسیار جالبی که برای ایمنی این پل انجام شد احداث تونل در زیر رودخانه ورسک است.طراحان با این کار پل ورسک را ایمن تر کردند و آن را از صدمات احتمالی هنگام طغیان رودخانه محافظت کردند.این عمل اینگونه است که قطار بعد از چرخش در مسیر پیش رو تا ارتفاع 100 متری بالا می رود و روی پل ورسک قرار می گیرد.

طی جنگ جهانی دوم لقب “پل پیروزی” از سوری چرچیل نخست وزیر آن زمان کشور انگلیس به پل ورسک داده شد و در سال 1324 نیز با پیشنهاد وزیر راه آن زمان ایران،پل ورسک به پل پیروزی تغییر نام داد.

جالب است بدانید در طول جنگ جهانی دوم اتفاقات جالبی پیرامون این پل رخ داد که یکی از آن ها درخواست هیتلر از رضاشاه برای انفجار تمامی پل ها و تونل های ساخته شده توسط آلمانی ها برای جلوگیری از کمک های نظامی متفقین به استالینگراد بود.البته هیتلر گفته بود که پس از پیروزی در جنگ جهانی تمامی این پل ها را به پاس قدردانی از نو می سازد.

رضا شاه در پاسخ به این نامه هیتلر عنوان کرد که هرگز طرف هیچ گروهی را در جنگ نمی گیرد و هیچ کشوری هم حق ورود به خاک کشورش را ندارد.

اولین قطار روی پل ورسک

هماطنور که گفتیم امروزه این پل نه تنها در صنعت حمل و نقل مهم و موثر است بلکه نقش مهمی در صنعت گردشگری استان مازندران نیز دارد و همانطور که گفتیم به دلیل اینکه ارتفاع آن بیش از 61 متر است نام آن در کتاب رکورد گینس به ثبت رسید.


همچنین بخوانید : آرامگاه کوروش بزرگ


وضعیت پل ورسک پس از چندین سال

امروزه با گذشت بیش از 80 سال از ساخت پل ورسک نگرانی هایی منبی بر ایمن نبودن و آسیب رسیدن بر پل بر اثر گذرزمان ایجاد شده که مدیر عامل راه آهن شمال کشور در همین رابطه به خبرنگاران گفت:طبق قراردادی که با دانشگاه صنعتی شریف منعقد شده،بر روی پل ورسک سنسوری نصب شده تا میزان ضربه های ناشی از عبور قرار از روی پل را بررسی کند و در صورت وجود مشکل این سنسور به مرکز مانیتورینگ اطلاع می دهد.

او همچنین گفت که هر ساله با استفاده از ابزار جدید این پل مورد بازدید قرار می گیرد و مصالح قدیمی آن با مصالح مقاوم جایگزین می شود.

پل ورسک کجاست

چگونه به پل ورسک برویم؟

بهترین مسیر برای رسیدن به پل ورسک محور فیروزکوه است.وارد جاده دماوند شوید و پس از طی کردن چند کیلومتر و گذشتن از جاجرود،رودهن و بومهن و همچنین گذر از شهر دماوند به شهر فیروزکوه برسید.

پس از گذشتن از میدان اصلی شهر فیروزکوه در مسیر فرعی حرکت کنید تا به جاذبه هایی مانند چشمه گدوک و گردنه کدوک و آبشار شوراب برسید.دقیقا در یالای آبشار شوراب ریل قطار را خواهید دید که در آنسوی ریل قطار روستای شوراب دیده می شود.

روستای شوراب توسط کوه های زیادی احاطه شده و در دل این کوه های ریل های قطار به صورت موازی وجود دارند که همان ریل های مشهور پل ورسک هستند.پس از عبور از این ریل ها و گذشتن از تونل شاهد پلی شکوهمند و بسیار زیبا به نام پل ورسک خواهید بود.