تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

کوه های مریخی

در این مقاله از سری مقالات ایرانگردی قصد معرفی کوه های مریخی را داریم که یکی از جاهای دیدنی چابهار هستند.در ادامه همراه وب سایت گردشگری هم اقلیم باشید تا با این کوه ها در چابهار بیشتر آشنا شوید.

کوه‌های مینیاتوری یا مریخی بخش جدایی‌ ناپذیر اکوتوریسم ایران هستند و بخشی از طبیعت زیبای شهر چابهار به شمار می آیند که متاسفانه چندان مورد توجه قرار نگرفته است. این کوه‌ها به سبب وضعیتی که دارند در زمره مناطق بدبوم یا بدلند قرار می‌گیرند.ویژگی مشترک این مناطق عدم وجود پوشش گیاهی و نداشتن ریزش های جوی قابل توجه که باعث شده است این مناطق فاقد ارزش برای کشاورزی و حتی چراگاهی باشد.

اجاره روزانه خانه در تهران

متاسفانه تاکنون اقدامی برای ثبت این اثر طبیعی به‌عنوان یک ژئوپارک ملی در سطح جهان صورت نگرفته است که امیدواریم این اتفاق در آینده‌ای نزدیک به وقوع بپیوندد و به همه جهانیان معرفی شود.

دلیل نام گذاری این منطقه

کوه‌های مینیاتوری چابهار نامی علمی برای این پدیده زمین شناسی ایران است. کوه‌های مریخی زمان‌هایی که آب روی تمام زمین و سپس قسمت‌هایی از آن را گرفته بود.  در اثر انباشت ترکیبی از ماسه، سنگ و بقایای آبزیان به‌وجود آمده است.

این نوع ناهمواری همیشه به‌عنوان یکی از پدیده‌ها در زمین‌شناسی شناخته شده‌اند که تشکیل شدنشان هزار سال زمان می‌برد و کار یک‌روز و دو‌روز نیست.

این کوه های خاکستری رنگ، دارای شیارهای همسان و هم شکل هستند،عمر این کوه‌ها را بالغ بر ۵ میلیون سال برآورد کرده‌اند. کوه‌های مینیاتوری یا مریخی ادامه‌ رشته کوه‌های زاگرس هستند که تا پاکستان ادامه دارند. ارتفاع این کوه‌ها متغییر بوده و از پنج متر تا بیش از صد متر در میان آن‌ها پیدا می‌شود.

کوه های مریخی چابهار

با توجه به پیدا شدن انواع فسیل ماهی و آبزی در این کوه‌ها مشخص شده است که کوه‌های مینیاتوری در گذشته زیر آب قرار داشته‌اند و باتوجه به نزدیکی این کوه‌ها به دریا، اثر جزر و مد را روی این کوه ها را نمی توان نادیده گرفت.

در فاصله‌ی ۴۰ تا ۵۰ کیلومتری بعد از چابهار می‌توان این کوه‌ها را پیدا کرد که تا کیلومترها امتداد دارند. در میان این کوه‌ها دریاچه‌ای منحصربه‌فرد به رنگ صورتی وجود دارد که لیپار نامیده می‌شود.

در مطلبی جداگانه به این دریاچه نیز پرداخته‌ایم. در بازید از این کوه ها حتما سری به این رویایی صورتی نیز بزنید.

بهترین زمان برای دیدن 

برای بازدید از این پدیده طبیعی، اواخر زمستان یا اوایل بهار اقدام کنید.

کوه های مریخی چابهار

دسترسی به منطقه

از بندر تا این کوه های مینیاتوری چابهار چیزی حدود ۴۰ دقیقه رانندگی دارد.

ایران/ استان سیستان و بلوچستان/ شهرستان چابهار/ ۴۰ کیلومتری شرق چابهار.