تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

حقایق عجیب در رابطه با پاریس کم نیستند. برخی از آنها چندان جذاب و جالب‌اند که سالانه گردشگران زیادی تنها برای دیدن آنها از سراسر دنیا به این شهر اروپایی سفر می‌کنند. پاریس پایتخت کشور فرانسه با جمعیت حدود ۲ میلیون و دویست و پنجاه‌هزار نفر، عروس شهرهای جهان لقب گرفته و هرسال میزبان میلیونها گردشگر از سراسر جهان است.

برج ایفل

اجاره روزانه خانه در تهران

این شهر دیدنی با دارا بودن بافت قدیمی و تاریخی در کنار سازه‌های مدرن و بلندمرتبه‌ای مانند برج ایفل نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. اگر برای سفر به شهر پاریس بار سفر را بسته‌اید و بلیط هواپیما پاریس را در دست دارید، بهتر است، قبل از ورود به این شهر با ۱۰ حقیقت عیجیبی که در اینجا معرفی می‌کنیم، آشنا شوید.

حقیقت عجیب شماره ۱: قدرت اقتصادی شهر پاریس

پاریس عظیم‌ترین شهر اروپا از نظر شاخص‌های اقتصادی است. این شهر از نظر تولید ناخالص داخلی در رتبه پنجم کل شهرهای دنیا قرار دارد. آمار نشان می‌دهد که پاریس به تنهایی نزدیک به ۵۳۳ میلیارد یورو و نزدیک به ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی فرانسه را در دست دارد. ساکنان پاریس با دارا بودن ۴۲٫۷۰۰ دلار تولید ناخالص سرانه رتبه اول را از این نظر در کل قاره اروپا در دست دارند.

قدرت اقتصادی اروپا

از ۵۰۰ شرکت برتر دنیا، ۳۶ شرکت دفتر مرکزیشان در پاریس قرار دارد که از همین نظر نیز در رتبه ۴ بعد ازشهر توکیو ژاپن قرار دارد. منطقه‌ای به نام «لا دِفانس» در این شهر به عنوان قلب اقتصادی در کل اروپا شناخته می‌شود.

پاریس میزبان سازمان‌های بین‌المللی شناخته شده همچون مقر یونسکو، اتاق‌های بازرگانی بین‌الملل و سازمان‌های همکاری اقتصادی و توسعه در سراسر دنیا است.

حقیقت عجیب شماره ۲: پاریس یا شهر چراغ‌ها

شاید بسیاری از شما خوانندگان عزیز این مطلب بدانید که از پاریس به عنوان شهر چراغ‌ها یاد می‌شود. حال سوالی که پیش می‌آید در رابطه با علت این نامگذاری است. پاریس یکی از اولین شهرهای اروپایی است که خیابان‌های اصلی و فرعی شهر را با استفاده از چراغ‌های گازی روشن کرد. در سال ۱۸۲۰ میلادی بسیاری از خیابانها وکوچه‌های پاریس با بیش از ۵۰ هزار لامپ گازی روشن شدند. منظره نورانی پاریس در هنگام شب باعث شد از آن پس پاریس به شهر چراغ‌های دنیا معروف شود.

پاریس در شب

حقیقت عجیب شماره ۳: تاریخچه نامگذاری شهر پاریس

عنوان «پاریس» از نام گروهی از افراد قوم «گل» که به پاریزی‌ها معروف بودند، گرفته شد. زمانی که شهر به دست رومی‌ها افتاد برای مدتها پاریس به نام «لوتیتا» تغییر نام داد. سپس در زمان «لولیانوس» پادشاه شهیر رومی‌ها، بار دیگر نام شهر به پاریس تغییر پیدا کرد.

پاریس در قدیم

حقیقت عجیب شماره ۴: حضور معروفترین موزه جهان در پاریس

موزه لوور با آن ساختمان عظیمش که روزگاری کاخ بزرگ و پرآوزه‌ای بوده، پربازدیدترین موزه جهان به شمار می‌رود. این موزه حدودا ۶۶۸ سال قبل ساخته شد. در حال حاضر میزبان بیش از ۳۵ هزار اثر هنری و ۳۸۰ هزار شی دیدنی از تمدنهای مختلف سراسر دنیا است. باور کردنی نیست اما اگر تصمیم دارید از تمامی قسمتهای موزه لوور دیدن کنید، بایستی حدود ده ماه وقت را صرف این موضوع کنید.

جالب است بدانید که قبل از جنگ جهانی دوم و قبل از اینکه ارتش نازی‌ها به موزه لوور حمله کنند، آثار شاخص موزه به جای امنی منتقل شدند. این جاهای امن در واقع منزل ثروتمندان فرانسه بودند. این ثرتمندان آثار را در مخفیگاه‌های منازل خود نگهداری کردند.

موزه لوور در پاریس

حقیقت عجیب شماره ۵: گچ در پاریس اختراع شد

همین گچی که امروزه برای ثابت نگه داشتن قسمت شکسته بدن استفاده می‌شود، در پاریس اختراع شد. داستان از این قرار است که مقادیر زیادی گچ در «مون مانتر» پاریس پیدا شد و همین موضوع باعث شد که پاریسی‌ها گچ کلیسنه شده را برای مصارف درمانی اختراع کنند.

اگرچه تا پیش از این و تا قبل از دستیابی به برنز بسیاری از مجسمه‌سازان، دست‌ساخته‌های خود را از گچ می‌ساختند. اما کاربرد آن در پزشکی و درمان برای کسی آشکار نبود.

مجسمه داوود در پاریس

حقیقت عجیب شماره ۶: برج ایفل پربازدیدترین بنای تاریخی دنیا

برج ایفل پربازدیدترین بنای دنیا است که بیش از ۷ هزار تن وزن آن است. این بنای عظیم آهنی بایستی هر ۷ سال یکبار به طور کامل رنگ شود تا زنگ زده و تخریب نشود. در هر نوبت بیش از ۵۰ تن برای رنگ کردن برج ایفل به کار برده می‌شود. برج ایفل در در فصل تابستان ۱۵ سانت منبسط می‌شود و قدم می‌کشد!

جالب است بدانید که طی جنگ جهانی دوم هیتلر وارد شهر پاریس شد ولی اهالی شهر کابل آسانسور برج را قطع کردند. رهبر نازی‌ها برای بالا رفتن از این برج و رسیدن به نوک آن بایستی از۱۵ هزار پله بالا می‌رفت. با دیدن این تعداد از پله منصرف شد و هیچگاه به بالای برج ایفل نرسید.

برج ایفل

حقیقت عجیب شماره ۷: بزرگترین ناقوس کلیسا در پاریس

کلیسای جامع نوتردام دارای بزرگترین ناقوس کلیسا در دنیا است. نام این ناقوس عظیم «امانوئل» است و وزنی برابر با ۱۳ هزار کیلوگرم را دارد. گفته می‌شود وزن ناقوس امانوئل با وزن ۳ فیل هندی برابری می‌کند.

اگرچه برج ایفل بسیار پر بازدید است اما این کلیسا پربازدیدترین مقصد گردشگری پاریس نیست. بلکه کلیسا جامع نوتردام شلوغترین نقطه گردشگری در شهر پاریس است.

ناقوس کلیسا نوتردام

حقیقت عجیب شماره ۸: رود سن در پاریس

 شهر رویایی در ذهن بسیاری افراد، شهری است که رودخانه از وسط آن می‌گذرد. شهری مانند اصفهان خودمان و زاینده رود، پاریس هم همین ویژگی خاص را با رود سن دارد. رود سن از میان شهر پاریس عبور می‌کند و جلوه بسیار زیبایی به این شهر می‌دهد.

رود سن در پاریس

 حقیقت عجیب شماره ۹: دیزنی لند در پاریس

پاریس میزبان پربازدیدترین پارک بازی در کل اروپا هم است. اما نکته عجیب در رابطه با این پارک این است که دیزنی لند هرسال ضرر می‌دهد و میزان درآمد آن کمتر از مخارج این پارک بزرگ و محبوب است.

دیزنی لند پاریس

حقیقت عجیب شماره ۱۰: اسپرسو محبوب‌ترین نوشیدنی پاریسی‌ها

 قهوه اسپرسو پرطرفدارترین نوع نوشیدنی گرم در کل پاریس است. مکان‌های بسیار زیادی در پاریس وجود دارند که قهوه اسپرسو را با قیمت کمتر از ۱ یورو به فروش می‌رسانند. بنابراین اگر به این نوشیدنی تلخ و جذاب علاقه دارید، پاریس بهترین مکان برای نوشیدن آن است.

اسپرسو محبوب‌ترین نوشیدنی پاریسی‌ها

 در پایان

در این مطلب با ۱۰ حقیقت عجیب در رابطه با پاریس آشنا شدید. جالب است بدانید که این شهر نزدیک به ۵۰۰ هزار درخت وجود دارند که همه‌آنها اندازه‌گیری و شناسنامه دار شده‌اند. در ضمن در کل شهر پاریس تنها یک تابلو ایست وجود دارد!

 در پایان توصیه ما به شما این است که در طول سفر به شهر پاریس نهایت لذت را ببرید و سعی کنید از تمامی جذابه های دیدنس و جذاب آن بازدیدکنید و قهوه اسپرسو را در یکی از کافه‌های خیابانی رو به برج ایفل نوش جان کنید.

در ضمن اگر حقیقت عجیب دیگری را نیز در رابطه با پاریس می‌دانید آن را با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.