تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

شیراز، یکی از شهر های زیبا و تاریخی ایران، همواره شهری است پر از گردشگر و بازدید کننده ایرانی و خارجی. قطعا برای یک بار هم که شده تعریف طبیعت زیبای شیراز را شنیده‌اید. باغ‌های تاریخی، سازه های قدیمی و بازار های سنتی، از جمله جاذبه های گردشگری شهر شیراز می‌باشد.در این مطلب هم اقلیم همراه شماست با یک راهنمای سفر دیگر و این‌بار آشنایی با بازار وکیل شیراز ؛ بازاری پر آوازه و قدیمی در شهر عشق!

می‌توان گفت بازار وکیل مهم‌ترین بازار شیراز از زمان های قدیم تا کنون بوده و هست و به نوعی در زمان قدیم محرک چرخه اقتصاد شیراز به شمار می‌آمد. این بنای به جا مانده از دوره کریم خان زند، قدمتی حدودا ۱۰۰ ساله دارد و بازاری تاریخی و فرهنگی به حساب می‌آید.

اجاره روزانه خانه در تهران

خرید در بازار وکیل شیراز

در بازار وکیل، مانند تمام بازار های سنتی ایران قادر خواهید بود کالاهای متفاوتی پیدا کنید و بخرید. از پارچه که جزء کالای های معروف بازار می‌باشد گرفته تا عرقیجات و خوراکی.

انواع پارچه، عرقیجات، مسقطی، شیرینی های خاص شیرازی، ادویه های مرغوب, جسمه و آثار تاریخی و خوراکی های متفاوت و خوش مزه از جمله کلاهایی هستند که در بازار وکیل شیراز به وفور یافت می‌شوند.

بازار وکیل شیراز

معماری بازار وکیل شیراز

بازار وکیل با مساحتی حدود ۲۱ هزار متر مربع، بازاری بزرگ و مجموعه‌ای وسیع محسوب می‌شود. گفته می‌شود طرح و بنای کلی این مجموعه برگرفته از بازار اصفهان و بازر قیصریه می‌باشد که در دوران کریم خان زند توسط بهترین و مجرب ترین معماران آن دوره ساخته شده و نشانگر معماری ایرانی اسلامی در دوران صفویان می‌باشد.

بازار وکیل

این بازار همانند سایر بازار های سنتی ایران، به بخش های متفاوتی همچون بازار بلورها، بازار خیاط‌ها، بازار شمشیرگر‌ها و … تقسیم شده است تا دسترسی به آن‌ها به مراتب راحت تر انجام شود.

ورودی های اصلی بازار وکیل را میتوان به پنج بخش تقسیم کرد که در چهار راسته اصلی شمال، جنوب، شرق و غرب قرار دارند. و البته سه ورود اصلی آن به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود (۲ ورودی در راسته شمالی و یک ورودی در راسته جنوبی)

تقاصع این چهار راسته اصلی را جایی به اسم چهار سوق بازار وکیل تشکیل می‌دهد. در زمان قدیم در این مکان حوض بزرگی قرار داشته که اکنون از بین رفته است.

در ضلع غربی چهارسوق، می‌توانید بازار شمشیرگران را مشاهده کنید. این راسته در قدیم برای فروش انواع سلاح سرد بود. اما اکنون بیشتر برای فروش دست بافته‌های عشایر شیراز مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته، چیزی که راسته غربی را خاص می‌کند، وجود بازار معروف ومیل در این راسته است، که باعث شده این مکان، محلی برای دسترسی مردم و بازاریان به مسجد باشد.

بازار وکیل شیراز

سایر جاهای دیدنی شیراز که پپیشنهاد می کنیم از دست ندهید:

آدرس بازار وکیل شیراز

این بازار در قلب شهر شیراز واقع شده است. و برای دسترسی به این بازار کار سختی را در پیش نواهید داشت. می بایست خود را به میدان شهدا برسانید تا مجموعه وکیل را اطراف خود مشاهده کنید.از حمام وکیل گرفته تا بازار و مسجد و بناهای تاریخی اطراف!

ساعات دسترسی

بازار وکیل شیراز، ممه روزه در دسترس گردشگران و بازدید کننندگان قرار دارد. البته برای خرید در ایام عادی می بایست تا ساعت ۵ عصر مراجعه کنید. اما در روزهای تعطیل، این بازار تا دیر وقت میزبان خریداران می‌باشد.

در نهایت اگر امکان سفر را دارید به هیچ وجه شهر شعر و ادب و فرهنگ را از دست ندهید. بازدید از بازار وکیل و دیگر جاذبه های گردشگری شیراز قطعا لدت بخش و خاطره انگیز خواهد بود.