تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

باغ اکبریه

باغ اکبریه ،باغی در استان خراسان جنوبی در شهر بیرجند است در ادامه همراه وب سایت گردشگری هم اقلیم باشید تا با این باغ در بیرجند بیشتر آشنا شوید.

در این باغ باعث بقا بستر طبیعی شده استو عبور جویی آب با دیوار ها بلند محصور ،در داخل عمارت نیز استخر وجود دارد.

اجاره روزانه خانه در تهران

باغ اکبریه

معرفی باغ اکبریه

باغ های ایرانی در خروجی قنات و مسیر آنها قرار می گیرد.و شکل گیر باغ در کنار قنات از اندیشه ایرانیان بود است.و سه ویژگی بالا این باغ را از دیگر باغ ها جدا می کنند.جهانگردان اروپایی با دیدن این باغ نام آن را پرشین گاردن وصف کردند.

باغ اکبریه

باغ اکبریه کجاست؟

در انتها خیابان معلم بیرجند قرار گرفته است.

باغ اکبریه

 تاریخچه باغ 

وسعت کل این باغ حدود 45069  م مربع است،این باغ در بستر کوهستانی استاز 2 بنا تشکیل شده که قدیمی ترین آن حشمت الدوله پدر ابراهیم شوکت الملک در اواخر زندنه و اوایل قاجار برمیگردد.

بنا دوم ساختمان تشریفات است که شوکت الملک  و برای سکونت و پذیرایی امور دیوانی استفاد می شود،بعد از مرگ شوکت المک پسر وی اسدالله ورزیر محل سکونت در بعضی  سال انجام می شود.

این بنا وقف استان قدس رضوی شد و در سال 1371 به سازمان میراث فرهنگی رسید. و براساس الگو چهار باغ از دوران هخامنش است.

باغ اکبریه

ثبت در آثار ملی

خرداد1378 با شماره 2326 در لیست آثار ملی قرار گرفت.

باغ اکبریه

معماری باغ

در اوایل قاجار و اواخر در چند مرحله ساخت شد. ساختمان اول دو طبقه ایت طبقه اول همکف که دو دالان دارد و راهرو نسبت طویل داراست.و بین سه بخش باغ اصلی،باغ جنوبی،و اصطبل ارتباط برقرار می کند.

و عمارت دوم در مرکز محل پذیرایی از مهمانان و از تزیینات بسیار بالا برخوردار است.تزیینات از ارسی و مشبک با شیشه های رنگی ،تزیینات گچی با درختان بلند قامت کاج در دو طرف خیابان متصل به عمارت مرکزی طراوات باغ را تزمین می کند.

باغ اکبریه

در باغ استخر نسبتا بزرگ با طرح مربع که بخش زیاد از باغ را به خود اختصاص داده است.محل قرار این باغ در زمین شیب دار است.و عمارت در بلند ترین قسمت ساختع شد است.

باغ اکبریه

در این باغ یک رود اصلی با چند رود فرعی وجود دارد. بیشترین وسعت باغ به کاشت درختان میوه و گیاهان زینبتی و دارویی  اختصاص یافته است.

درختان همچون:

  • انار
  • توت
  • تاج خروس
  • کاج

بخش که در دوره قاجار احداث شد بود در حال حاضر به عنوان دانشکده هنر و کتابخانه دانشگاه بیرجند فعال است.

باغ اکبریه

بخش مرکزی نیز به عنوان موزه مردم شناسی و باستان شناسی ،موزه حیات  وحش فعالیت می کند. در موزه نمونه کمیاب و نادر شهرستان  بیرجند در معرض گزاشته است،موزه مردم شناسی،باستان شناسی در طبقه همکف قرار گرفت است،در آن نمونه از آداب رسوم،مشاغل و حرفه جنوب خراسان را نشان می دهد.

باغ اکبریه

مقالات مرتبط