تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

جزیره لاوان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم جزیره لاوان را به شما معرفی خواهیم کرد. برای آشنایی با این جزیره زیبا در خلیج فارس در ادامه با ما همراه باشید.

استان هرمزگان نام یکی از استان‌های جنوبی ایران است که در شمال تنگه هرمز قرار گرفته‌ است و قطب گردشگری و اقتصاد ایران است. این استان حدود ۶۸هزار کیلومتر مربع (کمابیش اندازه کشور گرجستان) مساحت دارد که از این نظر هشتمین استان کشور است. جنوب این استان را آب‌های گرم خلیج‌فارس و دریای عمان در نواری به طول تقریبی ۹۰۰ کیلومتر در برگرفته‌ است. به دلیل هم جواری با آب های خلیج فارس، این استان جزایر زیبا و متعددی دارد که یکی از این جزایر، جزیره لاوان است.

اجاره روزانه خانه در تهران

لاوان (Lavan) یکی از جزایر استان هرمزگان در خلیج‌فارس است. این جزیره در بخش کیش شهرستان بندر لنگه قرار گرفته است و از شمال‌ شرقی به بندر مقام و از شرق به جزیره  مارو یا شیدور (شتور) منتهی می‌شود و در ۲۸ کیلومتری غربی ساحل نخیلوه در آب‌های خلیج‌ فارس واقع شده‌ است.

لاوان سومین جزیره ی بزرگ در خلیج فارس است که مساحتی در حدود ۷۴ کیلومتر مربع را در جنوب ایران برای خود اختصاص داده و این مساحت حدود ۴۰ کیلومتر آن در تصرف وزارت نفت است. تقریبا حدود ۲۵۰۰ نفر در این منطقه سکونت دارند و بیشتر به صیادی یا در مجموعه های نفتی مشغول به کار هستند. در فصل‌هایی نیز صید مروارید در این جزیره انجام می‌شود به همین دلیل به مروارید پنهان خلیج‌فارس شناخته شده‌ است.

بهترین زمان سفر

اگر می خواهید مسافرت شما در شرایط آب و هوایی مطلوب تری صورت گیرد، نیمه دوم سال بهترین زمان مسافرت به جزایر جنوبی ایران و به خصوص جزیره لاوان خواهد بود. دمای این جزیره در فصل زمستان به صورت میانگین ۲۰ درجه بالای صفر است اما در نیمه اول سال و به خصوص در فصل تابستان میزان رطوبت هوا بسیار افزایش پیدا کرده و ممکن است قدری شما را آزرده نماید. با توجه به اینکه امکانات رفاهی جزیره لاوان همچون بسیاری دیگر از مناطق گردشگری نزدیک به خط استوا همچون جزیره کیش و یا شهرهای امارات نمی باشد ممکن است گرمای هوا برای شما غیرقابل تحمل گردد؛ اما اگر به گرمای هوا عادت دارید و یا اینکه مطمئن هستید می توانید بدون مشکل آن را تحمل کنید می توانید فصل تابستان به این منطقه گردش کرده و فرصت شنا و استفاده از خدمات رفاهی و تفریحی در خلیج فارس را از دست ندهید.

جزیره لاوان
جزیره لاوان

اقامت در لاوان

اگر مایل به اقامت در لاوان هستید، امکانات رفاهی در لاوان مهیا است. سوپرمارکت و فروشگاه‌های بزرگی در این جزیره دایر هستند؛ اما برای اقامت شبانه باید به حومه‌ی جزیره بروید. اگر طرفدار اقامت در فضای باز هستید، می‌توانید به ساحل گرت یا ساحل مرجانی بروید و چادرتان را برپا کنید. ساحل گرت بسیار بکر و مناسب برای شنا و عکاسی است. ساحل وزارت نفت نیز، برای اقامت و اجاره‌ی مکان مناسب، گزینه‌ی دیگری است.

در جزیره لاوان چه بخوریم ؟

در این منطقه اگر چیزی غیر از ماهی میل کنید به جرات می توان گفت که سرتان کلاه رفته است. انواع ماهی های جنوب را می توانید همان لحظه که صید می کنید میل کنید. حتما از محلی های آن ماهی بخرید و کباب کنید و از لذیذترین کباب ماهی عمرتان لذت ببرید.

جزیره لاوان
جزیره لاوان

جزیره مارو (شیدور)

چسبیده به لاوان، جزیره‌ای به اسم مارو وجود دارد، جزیره‌ای که روی نقشه اسمش شیدور است.  قدیم‌ها در این منطقه مارهای زیادی وجود داشته، ولی حالا کمتر جنبنده‌ای در جزیره دیده می‌شود. اگر روی یکی از تپه‌های وسط جزیره بایستیم، از رویش کل جزیره و صخره‌های شنی، ماسه‌ای و مرجانی را می‌توانیم ببینیم.

این جزیره غیر قابل سکونت است. بهترین کار این است که چند ساعتی از لاوان با قایق به مارو برویم، از ماهیگیرها، ماهی بخریم و روی آتش کباب کنیم. چند ساعتی که غرق آبی دریا و سکوتش شدیم، به لاوان برگردیم. بازدید از جزیره مارو برای ساعاتی آزاد است. هرگز بازدید از مارو را از دست ندهید.

برای این که به این جزیره برسید قایق های زیادی در جزیره ی لاوان در خلیج فارس وجود دارد که شما را به این منطقه خواهند برد، هزینه ی مربوط به قایق هم حدود ۲۰ الی ۳۰ تومان است. پیشنهاد می کنیم که در بندر مقام که خواستید با قایق به لاوان بروید شماره ی تلفن قایقران را بگیرید تا با تماس به وی بگویید که می خواهید به جزیره مارو بروید و در لاوان دنبالتان بیاید.

جزیره لاوان
جزیره لاوان

چطور به جزیره لاوان بریم ؟

راحت ترین راه، رفتن به لاوان از طریق بندر مقام است. اما ابتدا باید به شیراز برویم، از شیراز به سمت فیروزآباد و از آنجا به سمت سیراف برویم. در این جاده یکهو و زمانی که اصلا انظارش را ندارید و از بین کوه ها می گذرید دریا پیدا می شود و چه چیز هیجان انگیزتر و زیباتر از یک جاده ساحلی بکر.

سپس از سیراف به سمت عسلویه حرکت می کنیم. از پلیس راه عسلویه تا شهر پارسیان کلا نیم ساعت راه است. به پارسیان که رسیدیم باید جاده‌ی ساحلی را پیش بگیریم و به سمت بندرمقام که یک ساعت راه بیشتر نیست برویم. این جاده ساحلی آنقدر زیباست که اصلا یک ساعت زمان را حس نمی کنید.

جزیره لاوان
جزیره لاوان

بندر مقام

بندر مقام نزدیک ترین بندر و راه ارتباطی به جزیره پر از آرامش لاوان است. بندر مقام یک شهر کوچک و جمع و جور است که وقتی به آن رسیدید باید به سمت اسکله ی آن بروید و با استفاده از قایق های کوچک و بزرگی که دارد که سمت لاوان بروید. از بندر مقام تا جزیره ی لاوان در خلیج فارس تقریبا ۲۰ کیلومتر فاصله وجود دارد.

هزینه ی مربوط به قایق برای رسیدن به لاوان تقریبا اگر یک نفر باشید خیلی زیاد و به ۱۵۰ هزار تومان هم می رسد و اگر تعداد مسافرها زیاد نباشد، خرج سفر هم بالا می‌رود. برای اینکه ارزان به لاوان برسیم، باید منتظر مسافرهای بیشتری شویم تا هزینه هر نفر تقریبا ۱۵ هزار تومان شود، اگرچه همیشه انتظارمان به سر نمی‌آید و ناچار می‌شویم دو سه نفری با قایق به دریا بزنیم.

بعد از حداکثر ۳۰ دقیقه به جزیره زیبای لاوان می رسیم، که خیلی خلوت است اما در همه جایش اداره‌های دولتی و دفتر پروژه‌های نفتی‌ قرار گرفته است. این جزیره، بیش از ۱۵۰۰ نفر جمعیت دارد و به بکر بودنش معروف است. برای اینکه بتوانیم ساحلی پیدا کنیم که در آن خبری از دکل‌های نفتی نباشد و تنی به آب بزنیم، باید کمی از جزیره دور شویم. ساحل گرت، ساحل مرجانی و ساحل شرکت نفت، از جاهایی هستند که می‌توان در آنها با خیال راحت چادر زد.

جزیره لاوان
جزیره لاوان

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: