تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

دیدنی های معلم کلایه

در این مطلب از وب سایت گردشگری هم اقلیم شما را با دیدنی های معلم کلایه آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این شهر کوچک در استان قزوین در ادامه همراه ما باشید.

قزوین یکی از ۳۱ استان ایران است که در بخش شمال غربی کشور واقع شده‌ است. این استان با دارا بودن تنها ۱ درصد از مساحت کشور نزدیک به ۸ درصد در اقتصاد و تولیدات ایران نقش دارد. این استان از استان‌های تاریخی ایران بوده و آثار باستانی زیادی را در خود جای داده‌ است، به‌ طوریکه ۱۱ درصد از آثار تاریخی ملی ثبت شده کشور در استان قزوین قرار دارد و از این نظر رتبه نخست را در ایران دارد. بهترین سوغاتی این استان انواع شیرینی های خانگی، باقلوا و غذاهای سنتی می باشد.

اجاره روزانه خانه در تهران

معلم کلایه شهری است در بخش رودبار الموت شرقی و در ۸۶ کیلومتری قزوین. این شهر در منطقهٔ کوهستانی استان قزوین واقع شده و الموت‌رود در فاصله‌ای از جنوب آن می‌گذرد. زبان این مردم تاتی و به قولی دیلمی است. منطقه الموت یا رودبار الموت در سلسله جبال البرز، واقع در شمال شرقی استان قزوین، جنوب مازندران و گیلان، شرق طالقان و غرب رودبار زیتون قرار دارد.

رودبارالموت از شمال به دهستان‌های دو هزار و سه هزار تنکابن، از شرق به قله شاه البرز و طالقان، از جنوب شرقی به طالقان، از جنوب به آبیک و از غرب به دهستان رودبار محمدزمان خانی محدود می‌شود. در واقع مرکز این منطقه معلم‌کلایه است و قلعه الموت (مقر حسن صباح در ۵۰۰ متری روستای گازرخان)، قلعه تاریخی عین‌السلطنه (در روستای زوارک)، روستای بالاروچ (زادگاه کل احمد، ضد قهرمان داستان عزیز و نگار)، روستای پیچ بن (مرتفع ترین منطقه رودبارالموت و برخوردار از جاذبه های گردشگری و کوهنوردی)، روستای ورک (به کسر واو و سکون راء و کاف، زادگاه شیردل شاعر) و روستای کلان (زادگاه جلال بیگ و ولی خان خواجوی) در آن قرار دارد.

های گردشگری و دیدنی معلم کلایه e1620397666852

چشمه‌های زلال جوشان برآمده از دل کوه، درختان بلند قامت تنومند، زمین‌های خرم و خانه‌های خشتی پلکانی دور تا دور هم تنها بخشی از زیبایی‌های معلم کلایه است. در ادامه با برخی از مهمترین جاهای دیدنی این شهر آشنا می شویم.

جاذبه های دیدنی معلم کلایه

قلعه الموت

قلعه الموت در شمال غربی استان قزوین و در نزدیکی روستای گازر خان قرار دارد. شهرت این قلعه به خاطر حسن صباح مروج مذهب اسماعلیه در دوره سلجوقی است. حسن صباح پس از رانده شدن از دربار ملکشاه سلجوقی برای فراگیری اصول مذهب اسماعلیه نزد فاطمیان مصر رفت و در مدت کوتاهی به داعی کبیر ملقب شد او پس از بازگشت سر تاسر ایران را جهت پیدا کردن مقری برای فعالیت های خود زیر پا نهاد و در نهایت منطقه الموت را به عنوان مکانی برای فعالیت های خود انتخاب کرد در مورد سال ساخت این قلعه میان مورخان اختلاف نظر است اما باید آن را متعلق به اوایل دوره اسلامی دانست. حسن صباح در سال ۴۸۲ ﮬ .ق این قلعه را تصرف و بهای آن را که معادل هزار یا سه هزار دینار طلا بود به حاکم رانده شده آن پرداخت. این قلعه در سال ۶۵۴ﮬ.ق به تصرف هولا کو خان مغول درآمد. با تصرف این قلعه و به آتش کشیده شدن کتابخانه نفیس آن این قلعه از رونق افتاد و به زندان و تبعید گاه تبدیل شد.

دیدنی های معلم کلایه
دیدنی های معلم کلایه

دره گرماگلو

دره گرماگلو در استان قزوین واقع است. این دره در مسیر دسترسی به قلعه الموت قرار گرفته است و پل فلزی از روی آن عبور می‌کند. دره گرماگلو در ارتفاع ۱۷۷۰ متری از سطح دریا واقع است و جهتی شمال شرقی-جنوب غربی دارد. دره از دو بخش با عرض بسیار کم و بخشی با عرض وسیع در وسط این دو بخش تشکیل شده است. طول دره در حدود ۶۰۰ متر است. در کف دره رودخانه‌ای جاری است. آب شرب مردم روستای گازرخان از چشمه‌های اطراف تامین شده و رودخانه‌های فصلی از کوه‌های هودکان و شاتان سرچشمه می‌گیرد‌، از دره‌های زیبای اغوزبن، خرازرو و دومکی می‌گذرد و از گرماگلو به طرف مزارع گزادشت سرازیر می‌شود. دسترسی به درون دره از طریق پایین‌دست روستای گازرخان و از طریق مسیر رودخانه امکان‌پذیر است.

جاذبه های گردشگری و دیدنی معلم کلایه 1

دریاچه اوان

در فاصله ۱۰ کیلومتری معلم کلایه تا الموت یک مسیر فرعی ۹ کیلومتری وجود دارد. این مسیر به دریاچه اوان ختم می‌شود. طبیعت بسیار زیبای این منطقه، صد‌ها گردشگر را به قزوین می‌کشاند. این دریاچه بی‌نظیر در بین چهار روستای «اوان»، «ورین»، «زواردشت» و «زرآباد» قرار دارد. ۷۰ هزار متر مربع مساحت و ۲۰ متر عمق دارد. زیبایی این دریاچه مه گرفته به خودجوش بودن آن است. چشمه‌های موجود در کف دریاچه می‌جوشد و باعث سرریز شدن آن و سیراب نمودن زمین‌های کشاورزی روستاهای کوشک و آیین می‌شود. در این دریاچه شنا، قایق سواری و امکان کمپ برای گردشگران فراهم است.

دیدنی های معلم کلایه
دیدنی های معلم کلایه

روستای مرگ

در قزوین، در دامنه های البرز و بخش الموت روستایی وجود دارد که مرگ نام دارد. اما نام آن “مَرگ” نیست، بلکه این روستا “مِرگ” نام دارد. که به اشتباه مَرگ نیز تلفظ می شود. این روستای دیدنی که در مسیر قزوین- معلم کلایه قرار دارد دارای جاذبه های گردشگری بسیاری می باشد. این روستا در نزدیکی گردنه قسطین لار که در اکثر ایام سال پوشیده از گیاهان و مه سنگین است، واقع شده است. ارتفاعات این روستا به دره الموت و رودخانه زیبای شاهرود مشرف است و با رفتن به بالاترین نقطه روستا تمام دره الموت در یک چشم انداز زیبا نمایان می شود. قلعه های باستانی متعدد در این منطقه از جمله جاذبه های گردشگری روستای مرگ به شمار می آیند.

خبرگزاری فارس - Photo: Morteza Rafikhan
خبرگزاری فارس – Photo: Morteza Rafikhan

روستای کامان

روستای کامان یکی از روستا های بسیار زیبای منطقه الموت غربی می باشد و در مسیر جاده قزوین به الموت غربی قرار دارد. ناحیه ای کوهستانی و سردسیر است و از چشمه سار مشروب میشود و محصولاتش غلات، لوبیا و نخود است. اهالی به کشاورزی، کرباس و جوال بافی مشغولند. معدن ذغال سنگ دارد. همچنین پیست اسکی کامان در ۲۵ کیلومتری قزوین و در منطقه الموت واقع شده است که از نظر چشم‌انداز و آب‌ و هوا، این منطقه در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد.برای رسیدن به کامان باید از محور قزوین بهرام آباد استفاده کرد و پس از پشت سر گذاشتن بوستان باراجین و روستای زرشک به دوراهی کامان رسید.در سر دوراهی از جاده اصلی خارج شده و بعد از طی ۲ کیلومتر به کامان رسید.

دیدنی های معلم کلایه
دیدنی های معلم کلایه

روستای پیچه بن

روستای پیچه بن از دهستان الموت بالا بخش رودبار الموت در فاصله ۳۴ کیلومتری شرقی معلم کلایه واقع است. یکی از جاذبه های روستای پیچه بن ، آبشار پیچه بن در جنوب روستا و دشت سرسبز و پرآب و وجود کوهای سربه فلک کشیده معروف «زنگولان نرگس» و «تخت سلیمان» است. وجود کاروانسرای کوهستانی پیچه بن به زیبایی این منطقه افزوده است. این بنا دارای ۲۴۰ متر مربع زیربنا و یک اتاق و اسطبل می باشد. این بنا متعلق به اواخر دوره صفویه و اوایل قاجاریه می باشد. روستای پیچه بن در شهرستان الموت در حد فاصل دو رشته کوه شاه البرز درجنوب وسیالان درشمال ودره ای عمیق و ناهموار با رودخانه خروشان وآبادی های دور ونزدیک می باشد. کوه های سیالان و خشچال و سرخه کوه هیر همچون سدی مرتفع مانع رسیدن ابرهای باران زای شمال کشور به داخل دره الموت می شوند.

جاذبه های گردشگری و دیدنی معلم کلایه 5

روستای اندج

روستای اندج از توابع بخش رودبار الموت، شهرستان قزوین می باشد. در سه جهت شمال  جنوب و شرق روستا زمین های مزروعی گسترش یافته اند. رودخانه اندج نیز از غرب روستا می گذرد. مسیر رودخانه نیز  روستاهای زیادی را به وجود آورده که حتی بقایایی از این روستاها یافت شده است که تاریخ آن به دوره پیش از اسلام باز می گردد و خانه های آن با سنگ های کوچک و بزرگ اطراف رودخانه ساخته شده است. دره و صخره های اندج در شمال شرق الموت قرار دارند و یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعی در استان قزوین به شمار می روند. دره و صخره های اندج با شماره ۳۸۲ در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسیده اند، این مکان همجوار با قلعه حسن صباح و دریاچه اوان است و سالیانه هزاران گردشگر را به خود جذب می کند.

دیدنی های معلم کلایه
دیدنی های معلم کلایه

روستای زرآباد

زرآباد روستایی در شمال شهرستان قزوین و در منطقه الموت بخش رودبار الموت است که در نزدیکی دریاچه اوان واقع شده است. روستای زرآباد به واسطه داشتن درخت چنار خونبار معروف است که مزار امام زاده علی اصغر (ع) در آنجا است.روستای زرآباد از مناطق خوش آب و هوای این منطقه است . زبان رایج اهالی روستای زرآباد گیلکی و فارسی بوده که عمده فعالیت آن ها باغداری، کشاورزى و دامدارى است. وجود امامزاده علی اصغر زرآباد و نزدیکی به دریاچه اوان و چشم اندازهای زیبای طبیعی از جاذبه‌های این منطقه است.

امامزاده علی اصغر

امامزاده علی اصغر در ۸۶ کیلومتری شهر قزوین در روستای زرآباد از توابع بخش رودبار الموت قرار دارد. بنای این امامزاده به شکل چهارگوش است. امامزاده علی اصغر بن موسی الکاظم(ع) که با نام «امامزاده زرآباد» نیز نامیده می‌شود، معروف‌ترین امامزاده در بخش رودبار الموت شهرستان قزوین است و همه ساله عده زیادی در ایام تاسوعا و عاشورا از شهرهای دور و نزدیک و روستاهای همجوار به زیارت آن می‌آیند. در مقابل بنای امامزاده درخت چنار کهنسالی وجود دارد که گفته می‌شود صبح روز عاشورا از میان بعضی شاخه‌های آن مایع قرمز رنگی همچون خون جاری می‌شود.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: