تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات خوی

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات خوی آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با معروف ترین سوغات شهر خوی در آذربایجان غربی در ادامه با ما همراه باشید.

خوی در شمال غربی‌ترین نقطه ایران و نزدیک به مرز ترکیه واقع ‌شده است و از نظر تاریخی جایگاه بسیار مهمی دارد. این شهر زیبا و خوش آب‌ و هوا در استان آذربایجان غربی قرار دارد و بعد از ارومیه مهم‌ترین و بزرگ‌ترین شهر آذربایجان غربی است. شهر خوی با توجه به مزارع زیر کشت آفتابگردان به شهر آفتابگردان معروف است.

اجاره روزانه خانه در تهران
سوغات خوی
سوغات خوی

این شهر نیز مانند تمام شهرهای ایران سوغات منحصر به فرد خود را دارد. از سوغات شهر خوی می توان به تخمه آفتابگردان و کدو، عسل و همچنین گل محمدی و گلاب این شهر اشاره کرد. صنایع دستی این شهر شامل تابلو فرش، قالی بافی، پارچه‌بافی، نمدبافی و جاجیم‌بافی می‏باشد. در ادامه همراه ما باشید تا با سوغات خوی بیشتر آشنا شوید.

عسل خوی

از سوغات های با ارزش شهرخوی میتوان به عسل لذیز آن اشاره کرد این شهرستان عنوان دار بزرگترین تولید کننده عسل در کشور و خاورمیانه است. در سفر به خوی خرید عسل و امتحان کردن آن را فراموش نکنید.

156723179

تخمه خوی

یکی از محصولات مرغوب شهرستان خوی تخمه آفتابگردان خوی است، در واقع تخمه آفتابگردان خوی یکی از محصولات درجه یک کشور به حساب می آید. بیش از چهارده هزار خانوار شهری و روستایی این شهرستان از طریق کشت و تولید تخمه آفتابگردان و کدو امرار معاش میکنند، به طوری که نیمی از اراضی آبی خوی به کشت این دو محصول اختصاص می یابد و از این اراضی حدود ۳۱ هزار تن محصول برداشت میشود.

سوغات خوی
سوغات خوی

گل محمدی و گلاب خوی

گل محمدی در آذربایجان غربی به «قیزیل گول» مشهور است و خوی را می توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای تولیدکننده گل محمدی شناخت. خوی ۲۵ هکتار باغ گل محمدی دارد و هرساله از هر هکتار چیزی حدود ۸۰۰ کیلوگرم گل محمدی برداشت می‌شود. گل محمدی شهرستان خوی مشتری‌های مخصوص خود را در منطقه دارد چون معطرترین گل محمدی در منطقه است. سالانه ۳۲۰ هزار لیتر گلاب از گل محمدی در آذربایجان غربی به دست می‌آید که این رقم بسیار قابل‌توجه است.۶۰ درصد ازگل‌های محمدی خوی برای عرق‌گیری،۳۰ درصد به‌صورت خشک برای تهیه مربا و مصارف خوراکی و ۵ درصد به‌صورت غنچه صادر می‌شود.

rose 3411891 1280

صنایع دستی خوی

از صنایع دستی این شهرستان تابلوفرش، قالی بافی، پارچه بافی، نمد بافی و جاجیم بافی را میتوان نام برد، تولید سالانه ۱۰۰ هزار متر مربع فرش دستباف توسط قالیبافان هنرمند خوی بافته میشود، که هر تار و پود آن نشانه زیبای، هنر و تلاش این مردمان می باشد.

سوغات خوی
سوغات خوی

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: