تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات قزوین

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات قزوین آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با معروف ترین سوغات و صنایع دستی قزوین در ادامه با ما همراه باشید.

قزوین به عنوان یکی از استان های زیبا و جذاب کشور ایران دارای سوغاتی های بسیار جالبی می باشد. معروف ترین سوغاتی های این شهر شیرینی های سنتی خوشمزه و معروف آن است. شیرینی های سنتی و باقلوای قزوین که بسیار متنوع هستند و هر کدام طعم فوق العاده و منحصر بفردی را دارند، از جمله سوغاتی هستند که با دیدن آن ها در قنادی ها، براحتی نمی توان از کنارشان گذشت. تنوع شیرینی های قزوین آنقدر زیاد است که شاید انتخاب آنها برایتان سخت باشد. همچنین قزوین صنایع دستی متنوعی نیز دارد. اگر قصد سفر به قزوین را دارید در ادامه با ما باشید تا با بهترین سوغات قزوین آشنا شوید.

اجاره روزانه خانه در تهران

باقلوای قزوین

باقلوا یکی از شیرینی های معروف است که سوغات کشور هایی نظیر ایران، ترکیه، ایران، ترکیه، کشورهای آسیای میانه وقفقاز، برخی از کشور های عربی، یونان، قبرس و همچنین برخی مناطق روسیه می باشد. مراکز عمده پخت این شیرینی شهرهایی چون یزد، قزوین و تبریز می باشند.

سوغات قزوین
سوغات قزوین

پادرازی

شیرینی پادرازی مزه فوق العاده ای دارد به خصوص با چایی بسیار دلچسب تر می شود. ترکیب این شیرینی شامل زنجبیل، پودر زنجبیل، آرد برنج، ترکیب تخم‌مرغ، شیر، روغن صاف قنادی، زعفران، کنجد، پودر قند، آرد نخودچی و وانیل می باشد.

6 208

شیرینی قندی

شیرینی قندی یکی از شیرینی های محبوب قزوین است. طعم این شیرینی که به نوع خشک شده اش قزوینی ها قاق (خشک) می گویند با چای بسیار دلچسب است. پخت این شیرینی برای عید نوروز مرسوم است.

سوغات قزوین
سوغات قزوین

شیرینی اتابکی

شیرینی اتابکی که به شیرینی ولیعهدی نیز معروف است، که از شهرت بسیار بالایی برخوردار است. شیرین بودن شیرینی اتابکی کم است و همین امر به جذابیت و لذیذ بودنش اضافه کرده است.

اتابکی

نان برنجی

نان برنجی در شهر های مختلف ایران از جمله کرمانشاه قزوین و یزد طبخ می شود. این شیرینی در بین گردشگران بسیار معروف است. از آرد برنج، آرد گندم، پودر شکر، روغن جامد، تخم‌مرغ، گلاب و هل استفاده می‌کنند. نان برنجی انواع گوناگونی از جمله نان برنجی ساده و نان برنجی زعفرانی دارد.

سوغات قزوین
سوغات قزوین

شیرینی چرخی

این شیرینی بدین جهت به این نام موسوم است که پس از تهیه مواد اولیه و مخلوط کردن آن ها مواد را از چرخ گوشت عبور می دهند تا به خوبی چرخ شوند. پخت این شیرینی بیشتر در عید نوروز مرسوم است.

49858132 587906504986652 5265150446718504537 n e1603958018764

نان بادامی

نان بادامی که در قدیم موسوم به قرابیه بوده است، از شیرینی های سنتی و قدیمی قزوین است. که طعم دلچسبی دارد. این شیرینی یکی از سوغات اصیل قزوین به شمار می رود.

کیک شربتی

کیک شربتی یک نوع کیک است که بافت بسیار لطیفی دارد. این کیک بصورت لوزی برش داده می شود و روی آن را با پسته و نارگیل تزیین می کنند. کیک شربتی یکی از سوغات بسیار خوشمزه قزوین است.

سوغات قزوین
سوغات قزوین

نان چایی

نان چایی نوعی شیرینی خشک است که زنان قزوینی به خصوص در اعیاد به پخت آن می پردازند. این نوع شیرینی در بسیاری شهرهای ایران پخت می شود و بسیار معروف است.

nan chaii ghazvin1 848x477 768x432 1

نان نازک قزوینی

نان نازک یک نوع شیرینی بسیار لذیذ است. لا به لای این شیرینی خوشمزه قزوینی از مغز گردو، پسته و بادام استفاده می شود و به نان نازک گردویی، بادامی و پسته ای معروف است.

سوغات قزوین
سوغات قزوین

پنیر کوزه ای قزوین

از دیگر سوغات بسیار ویژه قزوین پنیر کوزه ای است که شاید در هیچ جای دیگر از ایران به چشم نخورد. این پنیر با طعم زیره است که در کوزه درست میشود. البته امکان دارد این پنیر بصورت ساده بدون طعم و یا با طعم سبزی معطر دیگری باشد. در گذشته برای تهیه پنیر آن را به مراه آب در کوزه ای میریختند و پس از آن در زیر خاک نگه داری می کردند و بعد از مدت ها آن را برای مصرف بیرون می آوردند.

خبرگزاری مهر - Photo: Masoume Fariborzi
خبرگزاری مهر – Photo: Masoume Fariborzi

صنایع‌ دستی قزوین

استان قزوین به مانند دیگر استان‌های کشور ایران، صنایع‌ دستی مخصوص به خود را دارد که گردشگران ایرانی و خارجی از آن‌ها برای خود و اقوامشان خریداری می‌کنند. اگر به دنبال خرید سوغاتی هستید که ماندگار باشد می توانید به سراغ صنایع دستی این شهر بروید. برخی از مهمترین صنایع دستی قزوین عبارتند از؛

  • فرش باقی
  • گلیم بافی
  • پن بافی (نوار بافی)
  • جاجیم بافی
  • موج بافی
  • گلابتون دوزی
  • نمنم دوزی
  • گیوه دوزی
سوغات قزوین
سوغات قزوین

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: