تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

تنگه واشی یا تنگه ساواشی یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری ایران است که در اطراف تهران قرار دارد. این منطقه در فصل تابستان به یکی از محبوب‌ترین مناطق تفریحی تهران تبدیل می‌شود که علاقمندان به جاذبه های گردشگری و طبیعی را به سمت خود می‌کشاند. با هم اقلیم همراه باشید تا با تنگه واشی آشنا شویم.

تنگه واشی کجاست؟

در زبان مازندرانی “واش” به معنی چمن است و تنگه واشی به معنی تنگه‌ای پر از چمن های سرسبز می‌باشد. تنگه واشی منظقه ای بسیار زیبا و خوش آب و هوا است که در ۱۷ کیلومتری شهر فیروزکوه قرار دارد. این منطقه با داشتن آب و هوایی مناسب در فصل تابستان، میزبان جمعیت کثیری از گردشگران ایرانی است. از جذاب‌ترین بخش‌های سفر به تنگه باشی می‌توان به حرکت در رودخانه اشاره کرد که در بین یک دره سنگی انجام می‌شود.

اجاره روزانه خانه در تهران

تنگه واشی

سفر به تنگه واشی

در سفر به تنگه واشی و برای گشت و گذار در این منطقه باید ابتدا حدود ۲۵۰ متر پیاده‌روی داشته باشید تا به تنگه اول و ابتدای دشت ساواشی برسید. دشتی زیبا با چمن زارها و گل‌های دیدنی در اختیار شماست و می‌توانید در آن به پیاده‌روی ادامه دهید و عکس‌های یادگاری بیاندازید. حدود ۲ کیلومتر فضا در این محل در اختیار شماست. پس از بازدید از تنگه اول در مسیر دشت حرکت خود را ادامه بدهید تا به تنگه دوم برسید.

تنگه واشی

وقتی به تنگه دوم رسیدید تنها ۸۰۰ متر با آبشاری زیبا فاصله دارید که ۱۵ متر ارتفاع دارد و منظره‌ای تماشایی را ایجاد کرده است.

با رسیدن به تنگه واشی همانطور که گفتیم جذاب‌ترین بخش سفر شما آغاز می‌شود. در این مرحله باید از رودخانه‌ای که در یک دره سنگی قرار دارد عبور کنید. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که آب این رودخانه حتی در روزهای گرم تابستان نیز سرد است چراکه رودخانه از مسیری بین دو کوه عبور می‌کند و نور آفتاب به آن نمی‌خورد.

تنگه واشی

کتیبه دوران قاجار

اما بخشی دیگر از سفر شما به تنگه واشی می تواند بازدید از جاذبه‌ای تاریخی باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از کتیبه‌های معروف دوره قاجار در این محل قرار دارد.حکاکی شدن این کتیبه‌ها در زمان زندگی فتحعلی شاه در شیراز اتفاق افتاد؛ او به قدری شیفته کتیبه‌های شیراز شده بود که بعد از پادشاهی دستور داد تا سه نفر مسئولیت حکاکی کتیبه‌های تهران را بر عهده بگیرند. یکی از این کتیبه‌های تاریخی زیبا را می‌توانید در تنگه واشی مشاهده کنید.

اگر به طبیعت‌گردی علاقه دارید مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

شک نکنید که تماشای نقش‌های برجسته این کتیبه برایتان جذاب خواهد بود. یکی از این نقش‌های برجسته تصویری از یک شکارگاه را بیان دارد که در آن فتحعلی شاه، فرزندان و نوه‌هایش در حال شکارند. قدمت این کتیبه به ۱۸۰ سال قبل بازمی‌گردد و ساخت آن به قدری هوشمندانه بوده که بارش برف و باران و حتی تابش نور آفتاب نیز آسیبی به آن وارد نکرده است. این کتیبه از آثار تاریخی و زیبای ایران است که پیشنهاد می‌کنیم در سفر به تنگه واشی از آن بازدید کنید و لذت ببرید.

کتیبه تنگه واشی

کی بریم تنگه واشی؟

در سال‌های اخیر تنگه واشی در بین مردم تهران و اطرف از محبوبیت خاصی برخوردار شده به طوری که تورهای یک روزه نیز برای آن انجام می‌شود. معمولا این منطقه در روزهای آخر هفته شلوغ است و گردشگران زیادی به آن سفر می‌کنند. اگر با شلوغی مشکلی ندارید شما هم در آخر هفته سفر کنید تا در کنار سایر گردشگران از این طبیعت لذت ببرید.

اما اگر دوست دارید محیط اطراف شما خلوت باشد پیشنهاد می‌کنیم در روزهای وسط هفته سفر کنید تا در نهایت آرامش از طبیعت زیبای تنگه واشی لذت ببرید.سعی کنید در روزهای آفتابی را برای رفتن به این منطقه انتخاب کنید و لباس های مناسب و آب کافی به همراه خود داشته باشید. تا جایی که امکان دارد سعی کنید از بردن کودکان زیر ۸ سال خودداری کنید.

آدرس و دسترسی

آدرس: استان تهران،حدود ۱۷ کیلومتری شهرستان فیروزکوه،تنگه واشی

دسترسی: اگر قصد رفتن به تنگه واشی را دارید مسیر جاده تهران فیروزکوه را در پیش بگیرید. در کیلومتر ۲ جاده فیروزکوه مسیری فرعی را مشاهده خواهید کرد که باید وارد آن شده و حدود ۹ کیلومتر دیگر را طی کنید. سپس به روستایی به نام جلیزجند خواهید رسید. پس از عبور از این روستا به محل پیاده روی تنگه واشی می‌رسید.