تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات ایلام

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات ایلام آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با معروف ترین سوغات و صنایع دستی ایلام در ادامه با ما همراه باشید.

شهرهای مختلف استان ایلام هر کدام محصولی منحصر بفرد را تولید می کند که از آن ها بعنوان معروفترین سوغاتی های ایلام می توان یاد کرد. سوغات ایلام تنوع بسیاری دارد. انواع سوغاتی خوراکی در این شهر به چشم میخورد. همچنین صنایع دستی این استان نیز گزینه ای عالی برای خرید سوغاتی است. در ادامه با ما باشید تا با بهترین سوغات ایلام آشنا شوید.

اجاره روزانه خانه در تهران

حلوای بگل

حلوای بگل از شیرینی‌های سنتی استان ایلام است. از آنجا که این شیرینی ارزش غذایی بالایی دارد، علاقه مندان بسیاری به آن روی می‌آورند. زنان باسلیقه و هنرمند ایلامی با ترکیب موادی چون کنجد سفید، کشک پودر شده (بگل)، خرمای مرغوب و روغن محلی (دان) این حلوای بی‌نظیر را طبخ می‌کنند. حلوای بگل سوغات بسیار خوبی برای گردشگران می‌تواند باشد. خرید حلوای بگل در مغازه های مرکز استان ایلام در دسترس خواهد بود.

سوغات ایلام
سوغات ایلام

شیرینی کله کنجی

کله کنجی نوعی حلوای شیرین و خوشمزه است و جز شیرینی‌های مخصوص شهر ایلام هست. مردم ایلام این شیرینی را بیشتر در شب یلدا استفاده می‌کنند. مواد اصلی تهیه آن، کنجد و خرماست که بسیار پرانرژی و مقوی است. در استان ایلام این شیرینی به اشکال گوناگون تزئین می‌شود.

بژی برساق

بژی برساق یکی از انواع شیرینی‌های محلی این منطقه است که توسط بانوان در ایام فرا رسیدن عید نوروز تهیه می‌شود. این شیرینی که دارای شهرت دیرینه‌ای است، طعم و عطر به خصوصی دارد.

ilam handicrafts3

نان ساجی

نان ساجی نوعی نان محلی این دیار است که بر روی وسیله ای به نام ساج پخت می شود. نان ساجی ارزش غذایی بسیار بالایی دارد که توسط دستان هنرمند بانوان ایلامی طبخ می شود.

سوغات ایلام
سوغات ایلام

لکینه (شله کینه)

این نان نیز یکی از بهترین نان هایی است که میتوانید به عنوان سوغاتی روی آن حساب کنید چرا که نانی است سرشار از مواد مغذی که برای کودکان و نوجوانان بسیار مناسب است. این نان نیز همچون نان های دیگر استان ایلام روی ساج پخته و برای تهیه اش نیز آب جوش، رازیانه، آرد، نمک، زیره، کمی روغن محلی و زعفران را با هم مخلوط کرده و پس از درست شدن خمیر آن را داخل تنور میگذارند.

شلکینه

نان پپگ

نان پیگ ایلام نیز یکی دیگر از نان های لذیذ این استان است. برای تهیه این نوع نان آرد، پیاز و آب مخلوط می شوند و خمیر در اندازه های بزرگ زیر خاکستر گذاشته می شود.

نان گرده

نان گرده از دیگر نان‌های سنتی این منطقه است که بر روی ساج طبخ می‌شود. این نوع نان در شب‌ یلدا در خانه‌های ایلامیان دیده می‌شود. ترکیب نان گرده  آب، شیر، شکر و زردچوبه است.

سوغات ایلام
سوغات ایلام

نان فطیر

نان فطیر نوعی نان بدون خمیرمایه است و برای تهیه آن آرد، آب و نمک مخلوط می‌شوند و بر روی ساج پهن می‌شود. دیگر نان‌های محلی ایلام نان کزگه، نان شل کین، نان تنوری و نان پنجه‌کش هستند.

نان

روغن حیوانی و عسل کوهی

روغن حیوانی (رون دان) و عسل کوهی از دیگر سوغات این منطقه به شمار می‌رود که باتوجه به موقعیت جغرافیایی ایلام و آب و هوای مناسب آن روغن حیوانی و عسل کوهی با کیفیتی تولید می‌شود.

سوغات ایلام
سوغات ایلام

صنایع دستی استان ایلام

صنایع دستی استان ایلام به این شهر رنگ و شکل خاصی اعطاء کرده است که هنرمندان خوش سلیقه‌ی ایلامی با دستان لطیفشان به تهیه‌ی آنها می‌پردازند. گلیم بافی، گیوه بافی، نمد مالی، احرامی بافی، بافت سیاه چادر، جاجیم بافی، سفالگری، عبا بافی، زیورآلات، موج بافی، چیغ بافی و قالی بافی صنایع دستی معروف استان زیبای ایلام هستند.

kilim naghsh barjaste e1603263676795

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: