تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

ممکن است بنا به دلایل تفریحی یا کاری تصمیم بگیرید به کشور ترکیه سفر کنید و مدتی را در این کشور زیبا سپری کنید. در این سفر بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که به جای استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی، از وسیله نقلیه شخصی خود استفاده کنند یا از شرکت‌های رنت ماشین، خودرویی را کرایه کنند؛ بدین ترتیب باید اطلاعات کاملی از قوانین رانندگی در این کشور کسب کنید.

حتماً می‌دانید که ترکیه کشوری توریست‌پذیر است و همه ساله میزبان جمعیت بالایی گردشگر از سراسر جهان است. باتوجه‌به گران‌بودن سوخت و در نتیجه بالا بودن هزینه تاکسی در این کشور، اکثر مسافران تصمیم می‌گیرند که به‌جای استفاده از وسایل نقلیه عمومی، از خودروهای اجاره‌ای برای رفت‌وآمد خود استفاده کنند.

اجاره روزانه خانه در تهران

باتوجه‌به جمعیت بالا در این کشور و تراکم زیاد وسایل نقلیه، قوانین سرسختانه‌ای برای رانندگی در این کشور توسط مقامات ترکیه‌ای تعیین شد. ناگفته نماند که استاندارد و قوانین راهنمایی‌ورانندگی در تمام کشورها یکسان بوده و فقط در مبلغ جریمه باهم تفاوت‌هایی دارند.

 قوانین رانندگی در ترکیه

آشنایی با قوانین راهنمایی رانندگی در ترکیه 

اگر قصد رانندگی در ترکیه را دارید و می‌خواهید با استفاده از اجاره خودرو در ترکیه، وسیله نقلیه‌ای شخصی برای تردد در سطح شهر داشته باشید، توصیه می‌کنیم که پیش از هر چیز با قوانین رانندگی در ترکیه آشنا شوید.(اگر در مورد  آیا اجاره ماشین در استانبول به صرفه است و نرخ اجاره ماشین در استانبول سوال دارید، این مقاله را بخوانید.) در ادامه شما را با مهم‌ترین قوانین رانندگی در ترکیه آشنا می‌کنیم:

 1.   حق‌تقدم با عابر پیاده است
 2.   فاصله ایمنی را با خودرو جلویی رعایت شود
 3.   به چراغ‌های راهنما و علائم راهنمایی‌ورانندگی توجه شود
 4.   الزامی‌بودن بستن کمربند ایمنی برای تمام سرنشینان خودرو
 5.   داشتن سرعت مجاز در همه خیابان‌ها و جاده‌ها
 6.   لاین سبقت (چپ) را اشغال نکنید
 7. در حالت مستی رانندگی نکنید
 8.   در هنگام رانندگی از تلفن همراه استفاده نکنید.
 9.   درصورتی‌که وسایل نقلیه‌ای چون آمبولانس و ماشین آتش‌نشانی آژیر زنان به سمت شما می‌آیند، مسیر خود را عوض کنید تا راه برای عبور آنها باز شود.

باتوجه‌ به قوانین بیان شده، فهمیدیم که کشور ترکیه، قوانین سختی را برای رانندگان در نظر گرفته است. اگر با خودروی شخصی به ترکیه سفر می‌کنید باید بدانید که در صورت جریمه‌شدن باید حتماً آن را پرداخت کنید؛ در غیر این صورت اجاره خروج از کشور را نخواهید داشت. البته امکان پرداخت جریمه در مرزهای زمینی وجود دارد.

با رعایت قوانین رانندگی، علاوه بر حفظ ایمنی و سلامت خود و سرنشینان، مجبور به پرداخت جریمه‌های سنگین نخواهید بود.

بیشترین تخلفات قوانین راهنمایی‌ و رانندگی در استانبول

با نگاهی به آمار تصادفات ترکیه متوجه می‌شویم که عامل همه این حوادث، عدم پیروی از قوانین راهنمایی‌ و رانندگی است. در این قسمت به برخی از مواردی که بیشترین نقض قوانین راهنمایی‌ورانندگی در ترکیه را داشته‌اند اشاره می‌کنیم:

 1.   نبستن کمربند ایمنی
 2.   نقض قانون اولویت گذر عابر پیاده
 3.   عبورازچراغ‌قرمز
 4.   عدم رعایت علائم راهنمایی‌ورانندگی
 5.   داشتن سرعت بیش از حد مجاز
 6.   رانندگی در حالت مستی
 7.   چرخش به طرفین بدون استفاده از چراغ‌راهنما
 8.   استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی
 9.   عدم رعایت قوانین اولویت عبور و مرور
 10.   عدم رعایت فاصله ایمنی با وسیله نقلیهٔ جلویی
 11.   عدم استفاده از زنجیرچرخ در طول زمستان

یکی از موارد جالبی که در قوانین راهنمایی‌ورانندگی ترکیه دیده می‌شود، دادن نمره‌منفی به رانندگان است و افرادی که نمره‌‌ی منفی آنها از ۸ بیشتر شود، گواهی‌نامه‌ی آنها ضبط شده و در صورت تکرار باطل می‌شود.

بیشترین تخلفات قوانین راهنمایی‌ و رانندگی در استانبول

مدارک ضروری که در ترکیه باید همراه شما باشد

بر اساس قوانین راهنمایی‌ورانندگی در ترکیه، مدارک نام‌برده در این قسمت باید همیشه همراه راننده  یا در خودرو باشد و عدم وجود آنها سبب جریمه خواهد شد.

 1.   کارت ماشین
 2.   گواهینامه رانندگی
 3.   بیمه شخص ثالث
 4.   بیمه بدنه
 5.   برگه معاینه خودرو (هر دو سال یک‌بار انجام می‌گردد)
 6.   برگه معاینه آلودگی خودرو (هر ساله انجام می‌شود)
 7.   رسید پرداخت مالیات بر خودرو (هر دو سال یک‌بار پرداخت می‌شود)

مدارک ضروری که در ترکیه باید همراه شما باشد

 لوازم ضروری در خودرو

بر اساس قوانین راهنمایی‌ورانندگی در ترکیه، به دلیل حوادث و اتفاقات ناخوشایندی که ممکن است هر لحظه برای رانندگان اتفاق افتد، همراه‌داشتن لوازم ضروری زیر در خودرو الزامی است:

 1.   کیف کمک‌های اولیه
 2.   کپسول خاموش‌کننده‌ی آتش
 3.   جک و چرخ آچار
 4.   زنجیرچرخ ماشین (در ماه‌های زمستان الزامی است)

 جمع بندی

برای سفر به استانبول می‌توانید با اجاره خودرو از شرکت سعادت رنت، به تمام نقاط این کشور بدون داشتن محدودیت، رفته و از سفر خود لذت ببرید.

 باتوجه‌به قوانین سختی که راهنمایی‌ورانندگی ترکیه برای رانندگان در این کشور وضع کرده است، پیشنهاد می‌کنیم شما نیز قبل از رانندگی در این کشور، آن‌ها را مطالعه کرده و آگاهی کاملی از قوانین راهنمایی‌ورانندگی ترکیه کسب کنید.

تمام خودروهای در نظر گرفته شده برای اجاره در سعادت رنت، خودروهایی لوکس و مدل روز هستند که می‌توانید بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای، خودروی موردنظرتان را به‌صورت آنلاین رزرو کرده و در زمان و مکان مشخص شده از نماینده شرکت تحویل بگیرید و با خیال راحت به گردش در شهر بپردازید.