تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

باغ ارم شیراز یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی شیراز و جاذبه های گردشگری ایران است که در شمال غربی این شهر قرار دارد. این باغ حدود ۳ هکتار وسعت دارد که سراسر از درختان و گل و گیاه پوشیده شده است. با مجله گردشگری هم اقلیم همراه باشید تا یا یکی دیگر از جاذبه های شیراز آشنا شویم.

عکس باغ ارم شیراز

آشنایی با باغ ارم شیراز

این باغ یکی از باغ‌های مشهور شهر شیراز است که در سفر به شیراز حتما باید از آن بازدید کنید. در مورد تاریخ ساخت این باغ اطلاعات دقیقی در جایی ثبت نشده اما گفته می‌شود در دوره سلجوقیان و آل اینجو وجود داشته و در دوره زندیه توسط کریمخان‌زند بازسازی و بهسازی شد. در داخل باغ عمارتی وجود دارد که زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد و تا به امروز پابرجاست.

اجاره روزانه خانه در تهران

باغ ارم شیراز

باغ ارم در دوره‌های مختلفی بین سلطنت‌های مختلف دست به دست شد و سرانجام در دوران پهلوی باز پس گرفته شده، سپس توسط دولت و حمایت مالی محمدرضا پهلوی به دانشگاه شیراز اهدا گردیده است.از مهم‌ترین ویژگی‌های این باغ، توع گیاهی آن است و گیاهان بسیار زیادی از سراسر دنیا در این محل کاشته و گرداوری شده است. هم اکنون این باغ در اختیار دانشگاه شیراز است و در تیر ماه سال ۱۳۹۰ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

حالا که به شیراز میخواهید سفر کنید بهتر است با خواندن مطالب زیر، بیشتر با این شهر آشنا شوید

عمارت باغ ارم شیراز

در وسط باغ عمارتی زیبا وجود دارد که از نظر معماری و کاشیکاری، از شاهکارهای معماری دوران قاجار محسوب می‌شود. این عمارت دارای ۳ طبقه است که تزئینات فراوانی در آن نقش بسته و ستون‌های آن از تخت جمشید الهام گرفته است. این عمارت از آثار دوره ناصرالدین شاه به شمار می‌‌رود و به وسیله نصیرالملک بنا شده است.

باغ ارم شیراز

از قسمت‌های زیبا و جالب این عمارت پنجره‌های آهنی است که در طبقه اول ساختمان در پای ایوان بزرگ دو ستونی در مدخل سردابه قرار دارد و از بهترین نمونه های پنجره‌های آهنی در دوره قاجاریه محسوب می‌شود. افرادی که به باغ ارم شیراز سفر کرده اند بر این باورند که بهترین موقع بازدید از آن هنگام صبح است چراکه زیبایی این باغ و زلالی آب حوض آن را در زمان صبح می‌توان به خوبی مشاهده کرد. اگر به این باغ بروید می‌توانید در زیر آفتاب ملایم در باغ چرخی بزنید و عکس‌های زیبایی تهیه کنید. نیمکت هایی نیز برای نشستن و استراحت در نظر گرفته شده است.

از نکات جالب باغ ارم شیراز وجود فروشگاه کوچکی است که در آن فالوده شیرازی، شربت سکنجبین و بهار نارج می‌فروشند. اگر می‌خواهید از این فروشگاه سوغات شیراز را تهیه کنید باید حتما مطلب آشنایی با سوغات شیراز را بخوانید.

باغ ارم شیراز

هرچند باغ‌های شیراز محدود به تنها باغ ارم نیست همچنین شما می‌توانید از مطالب زیر برای آشنایی با دیگر باغ‌های شیراز استفاده کنید.

راهنمای بازدید از باغ ارم شیراز

برای بازدید از باغ ارم شیراز باید بلیت تهیه کنید که بهای آن برای هر نفر ۳ هزار تومان است.این باغ در ماه‌های فروردین و اردیبهشت از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب پذیرای گردشگران است. در بقیه ماه‌های سال ساعات بازدید از باغ ارم از ۸ صبح الی ۱۳ بعد از ظهر و از ۱۴:۳۰ تا ۵ عصر است.

آدرس: استان فارس، شیراز، بلوار ارم.

دسترسی: برای رسیدن به باغ ارم می‌توانید از مترو استفاده کنید. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این باغ، ایستگاه متروی نمازی است که پس از پیاده شدن در این ایستگاه با حدود ۱۰ دقیقه پیاده روی و گذشتن از میدان دانشجو به این باغ خواهید رسید.

اگر با ماشین شخصی سفر می‌کنید خود را به بلوار چمران برسانید و سپس این بلوار را تا انتها ادامه دهید تا به میدان دانشجو برسید. وقتی به میدان دانشجو رسیدید به سمت چپ بپیچید و مسیر را تا میدان ارم ادامه دهید. سپس به سمت راست بپیچید تا وارد خیابان ارم شوید و سپس خود را به باغ ارم شیراز برسانید.