تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

جاهای دیدنی تفلیس

تفلیس، پایتخت گرجستان و معروف به عروس شهرهای آسیای مرکزی و قفقاز، شهری زیبا و از نظر تاریخی مهم است. تفلیس دارای پارک های برجسته و جذاب متعددی است و رودخانه ای که از میان شهر می گذرد محیطی متمایز ایجاد می کند.. تفلیس در سال ۲۰۰۸ میزبان جشن ۱۵۵۰ سالگی بود. این نشان می دهد که تاریخ تفلیس به قرن پنجم پس از میلاد باز می گردد.در ادامه همراه ما در مجله گردشگری هم اقلیم باشید تا با جاهای دیدنی تفلیس بیشتر آشنا شویم.

جاهای دیدنی تفلیس

اجاره روزانه خانه در تهران

نام گرجستانی این شهر «تیبیلیسی» است که از کلمه تفلیس به معنی گرم (به معنی آبگرم تفلیس) گرفته شده است. اما در ایران و کشورهای عربی با نام عربی «تفلیس یا طفلیس» شناخته شده است.

پل صلح تفلیس

پل صلح تفلیس

بر روی رودخانه کورا، پل صلح مناطق قدیمی و جدید تفلیس را به هم متصل می کند. این رودخانه از ترکیه سرچشمه می گیرد و به دریای خزر می ریزد. در شب، پل به زیبایی روشن می شود. با این حال، بازدید از آن را در نور روز فراموش نکنید و از قدم زدن در آن لذت ببرید. پس از عبور از پل به پارکی خواهید رسید که در صورت تمایل می توانید در آنجا استراحت کنید. کافه ای به نام کافه گل در این پارک وجود دارد که می توانید از آن دیدن کنید.

قلعه ناریکالا تفلیس

قلعه ناریکالا تفلیس

قلعه نارین که به نام ناریکالا تفلیس نیز شناخته می شود، یکی از خیره کننده ترین و از نظر تاریخی مهم ترین نقاط دیدنی تفلیس است که تقریباً از هر نقطه در محله قدیمی شهر قابل مشاهده است. این قلعه (که بنای آجری است) همزمان با تأسیس تفلیس در قرن چهارم میلادی ساخته شده است.

قلعه ناریکالا در اصل یک استحکامات نظامی ایرانیان بوده که دانستن آن بسیار جذاب است. بین حمام های گوگرد و باغ گیاه شناسی، قلعه بر روی تپه ای مرتفع قرار دارد و در کنار آن پارکی دوست داشتنی به نام پارک رایک قرار دارد که مجسمه مادر جورجیا در آن قرار دارد.

شهر سنگی اوپلیستیخه

شهر سنگی اوپلیستیخه

شهر سنگی اوپلیستیخه یکی از بزرگترین و قدیمی ترین شهرهای سنگی جهان است. اوپلیستیخه یک شهر قدیمی گرجستان است که با کنده کاری صخره ساخته شده و در ۱۰ کیلومتری شرق گوری در ناحیه شیدا کارتلی قرار دارد. این شهر یکی از غیرمعمول ترین مناطق گرجستان است که بر روی صخره ای مرتفع در ساحل غربی رودخانه متکواری قرار دارد.

قدیمی‌ترین سد، داروخانه، بازار، آمفی‌تئاتر، کلیسای قدیمی معروف به سنت جورج، معابد، زندان‌ها، سیاه‌چال‌ها، و صدها ساختمان باستان‌شناسی شگفت‌انگیز دیگر در جهان، همگی در شهر سنگی Oplistikh یافت می‌شوند. اوپلیستسیخه در زبان گرجی به معنای “معبد خدایان” است.

کارتلیس ددا

کارتلیس ددا

مجسمه بزرگ زنی که شمشیر و جام در دست دارد در مجاورت ناریکالا قرار دارد. «مادر گرجستان» یا «کارتلیس ددا» این مجسمه است. این مجسمه فلزی با ارتفاع ۲۰ متر نماد کشور گرجستان است. شمشیر برای دشمنان کشور است، در حالی که جام برای دوستان و متحدان کشور است.

کلیسای جامع تسمیندا سامبا

کلیسای جامع تسمیندا سامبا

از زمان اتحاد جماهیر شوروی، کلیسای جامع تسمیندا سامبا بزرگترین نماد کلیسای ارتدکس گرجستان بوده است. این کلیسای جامع را می توان عملاً در هر نقطه از مرکز شهر مشاهده کرد زیرا در “تپه الیا” واقع شده است. ساخت و افتتاح آن در سال ۲۰۰۴ یک دهه طول کشید. صلیب طلایی بالای گنبد مرکزی ۸۴ متر دیگر به ارتفاع کلیسا اضافه می کند.

حمام های سولفور

حمام سولفور تفلیس

حمام های گوگردی را می توان در بخش آبانوتوبانی تفلیس قدیم یافت. این حمام ها آب گرم خود را مستقیماً از چشمه های آب گرم می گیرند. هزینه استفاده از حمام عمومی بین ۲ تا ۸۰ لاری برای یک ساعت است، در حالی که هزینه استفاده از حمام خصوصی یا کابین اختصاصی بین ۱۵ تا ۸۰ لاری است.

هزینه ماساژ جداگانه است و به درخواست ماساژور در نظر گرفته می شود. در این استخرها ماساژ بیشتر شبیه شستن است. در این حمام ها انواع نوشیدنی ها نیز با هزینه های استاندارد موجود است.

این کشور دارای تعدادی حمام گوگرد است. حمام شاه عباس که در منطقه آرتاجالای تفلیس قرار دارد یکی از آنهاست.کاشی ها به سبک صفویه و به احتمال زیاد مربوط به آن دوره است. این حمام فاقد وسایل گرمایشی است و آب گرم آن کاملا طبیعی و دارای خواص دارویی می باشد.

پارک ریکه تفلیس

پارک ریکه تفلیس

پارک ریکه یک منطقه تفریحی در تفلیس و یکی از جاذبه های گردشگری گرجستان است. از طریق پل صلح، پارک دسترسی آسانی به منطقه تاریخی و قدیمی شهر می دهد. همچنین می توانید با تله کابین به قلعه ناریکا بروید. بسیاری از گردشگران در طول تابستان در پارک می نشینند تا رقص آب را با نور و موسیقی تماشا کنند.

برج ساعت تفلیس

برج ساعت تفلیس

برج ساعت تفلیس که به نظر می رسد از دنیای افسانه ها برخاسته است، یکی از معروف ترین مکان های دیدنی منطقه تفلیس قدیم و در واقع یکی از مدرن ترین هاست. در کنار مرکز تئاتر عروسکی گابریادزه، برج ساعت تفلیس قرار دارد که شبیه یک ساعت افسانه ای است. در جریان بازسازی ساختمان تئاتر گابریادزه، « ریزو گابریادزه »، عروسک گردان حرفه ای و نویسنده نمایش عروسکی، این برج را برپا کرد. برای ساخت این برج از صدها کاشی دست ساز استفاده شده است.

کلیسای متخی

کلیسای متخی

یکی از برجسته ترین بناهای تفلیس، کلیسای متخی است که در سمت دیگر قلعه ناریکالا و در نزدیکی مجسمه پادشاه وغتانگ گورگاسالی، بنیانگذار شهر قرار دارد. او در قرن پنجم کاخ و اولین کلیسای خود را در این منطقه ساخت. کلیسای فعلی متعلق به قرن سیزدهم است و چندین بار بازسازی شده است.

مقالات بیشتری بخوانید