تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات کرمانشاه

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات کرمانشاه آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با سوغات و صنایع دستی کرمانشاه در ادامه با ما همراه باشید.

کرمانشاه یکی از شهرهای غربی کشور است که سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. این شهر زیبا علاوه بر آثار باستانی و تاریخی شاخص و مهم مانند بیستون، طاق بستان، معبد آناهیتا و … سوغات بسیار متنوعی نیز دارد. با توجه به تنوع بسیار بالا در بین شیرینی‌ها و خوراکی‌های خوشمزه و همچنین صنایع دستی که نشان از فرهنگ و هنر بی بدیل این شهر دارد، در ادامه لیستی از بهترین‌ها را انتخاب کرده ایم. با ما باشید تا با بهترین سوغات کرمانشاه آشنا شوید.

اجاره روزانه خانه در تهران

شیرینی کاک

وقتی صحبت از سوغات کرمانشاه میشود، ناخودآگاه شیرینی‌های کاک در کنار یک لیوان چای داغ جلوه گری میکنند. شیرینی کاک از معروف‌ترین شیرینی‌های سنتی این شهر می‌باشد که بومیان این شهر به آن یوخه هم می‌گویند. لایه‌های نازک و بسیار ترد و شکننده خمیر با شکر و دارچین و عطر هل این شیرینی را بی نظیر می‌کنند. شیرینی کاک با توجه به موادی که برای تزئین آن به کار میرود انواع مختلفی دارند؛ به عنوان مثال کاک پسته ای، دارچین، نارگیل و بادام.

سوغات کرمانشاه
سوغات کرمانشاه

نان برنجی

نان برنجی کرمانشاه، با آرد برنج تولید می‌شود و سابقه پخت آن به دوران قاجار برمی‌گردد. این شیرینی خوشمزه، هم به صورت زعفرانی و هم ساده درست می‌شود و با همنام خود در یزد و قزوین متفاوت است. بهترین نوع نان برنجی در کرمانشاه با روغن کرمانشاهی طبخ می‌شود که ارزش غذایی بالایی نیز دارد.

32

شیرینی بژی

شیرینی بژی یکی از شیرینی‌های سنتی کرمانشاه می‌باشد که بخاطر عطر رازیانه و طعم شیرین و لذیذش یکی از بهترین انتخاب‌ها برای میان وعده به شمار می‌رود. مواد اولیه تهیه شیرینی بژی شامل شیر، آرد، روغن حیوانی، گلاب، پودر رازیانه، وانیل و زردچوبه می‌باشد. این شیرینی خوشمزه را می‌توانید به عنوان یک سوغات خوش طعم و بی نظیر از کرمانشاه تهیه کنید.

سوغات کرمانشاه
سوغات کرمانشاه

نان خرمایی

نان خرمایی از نان‌های خوش‌طعم کرمانشاهی‌ست که طعمی شبیه «کلمپه»‌ی کرمانی دارد. در پخت این نان از آرد، روغن حیوانی، شکر، گلاب، گردو و خرما استفاده می‌شود. این نان در زبان محلی به نان «خانقی» معروف است و یکی از شیرینی‌های مقوی و پرانرژی کرمانشاه محسوب می‌شود.

9bbcb94f 5988 43b3 9424 296b2f3fbbf7 04

روغن حیوانی کرمانشاهی

علاوه بر شیرینی های خوشمزه ای که در بالا از آن ها نام بردیم، روغن حیوانی هم یک سوغاتی منحصر به فرد است که می توانید در شهر کرمانشاه خریداری کنید. این روغن از شیر گوسفند و گاو تهیه می شود و استفاده از آن، طعم دلچسبی به غذا می دهد. مردم کرمانشاه از این روغن به جای روغن نباتی در غذاها و شیرینی هایشان استفاده می کنند. طریقه سنتی تهیه این روغن بدین صورت است که ماست را دوغ کرده و درون مشک می ریزند و آن قدر تکان می دهند تا گویچه های روغنی به صورت کره به هم  بچسبند. سپس کره را از دوغ جدا می کنند و حرارت می دهند تا روغن حیوانی حاضر شود.

سوغات کرمانشاه
سوغات کرمانشاه

صنایع دستی کرمانشاه

از جمله صنایع دستی معروف کرمانشاه که می توانید به عنوان سوغات نیز تهیه کنید، می توان موارد زیر را نام برد؛

  • گیوه کرمانشاه
  • قالی، گلیم و جاجیم
  • چرم کرمانشاه
  • موج‌بافی
  • چپغ بافی

چیغ بافی 1

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: