تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

در هر گوشه‌ای از ایران، همیشه مقاصدی وجود دارند که باعث حیرت و شگفتی شما می‌شوند. این دفعه قرار است تا شما را با خود به جنوبی‌ترین نقطه ایران همراه کنیم. این مکان جزیره هندورابی است مقصدی بکر و زیبا در خلیج‌فارس. این جزیره یک مقصد بی‌نظیر برای طبیعت‌گردی و دوری از دغدغه‌های زندگی شهری است. اگر قصد دارید به مکانی لاکچری و شیک سفر کنید؛ ما در مجله گردشگری هم اقلیم به شما جزیره هندورابی را پیشنهاد می‌کنیم.

معرفی جزیره هندورابی

جزیره هِندُرابی (هندورابی) از زیباترین جزایر ایرانی است که در خلیج‌فارس قرار دارد. این جزیره از توابع یکی از بخش‌های کیش در شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان واقع در جنوب ایران است. جزیره هندورابی  بین جزیره کیش و جزیره لاوان قرار دارد. همچنین دارای طول ۷ مایل و پهنای ۴ مایل و مساحت ۲۲٫۸ کیلومترمربع است. لازم است بدانید که این جزیره به دلیل داشتن جمعیتی کمتر از ۲۰۰ نفر، در گروه جزیره‌های کم‌جمعیت قرار دارد.

اجاره روزانه خانه در تهران

جزیره هندورابی

 می‌توانید آن را یک جزیره متروکه در نظر بگیرید. همچنین خانه‌های مردم این جزیره، قدیمی، گچی و دارای نماهایی سفید هستند. خانه‌های اهالی این جزیره جزو جاذبه‌های فرهنگی مردم این جزیره به‌حساب می‌آیند. این روزها رفت‌وآمد و مسافرت به این جزیره نسبت به گذشته بیشتر شده است. جزیره هندورابی یکی از جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر و مهم ایران است. این جزیره یکی از جزایر آرام و ساکت و حدوداً خالی از سکنه است. این منطقه به دلیل داشتن ساحلی آرام و تخته‌سنگ‌های رؤیایی محل مناسبی برای رفع خستگی، آرامش و آفتاب گرفتن گردشگران است.

معنی هندورابی

در نوشته‌های تاریخی دو دلیل برای نام‌گذاری هندورابی وجود دارد. نام دیگر جزیره هندورابی در اسناد، «ابرون» است.  همچنین هلندی‌ها در سال ۱۶۴۵ میلادی، نام «هورن» را روی این جزیره گذاشتند. به همین دلیل شاید این دو اسم در گویش مردم و به مرور زمان، به «هندورابی» تغییر پیدا کرده‌اند. طبق افسانه‌ای قدیمی، عاشق و معشوقی به نام‌های هند و رابی به این جزیره سفر می‌کنند و تا آخر عمر در آنجا می‌مانند. از‌ آن زمان است که این جزیره به نام هندورابی معروف شده است.

دسترسی به جزیره هندورابی

شما می‌توانید تمام جزیره کوچک و باشکوه هندورابی را در کمتر از ۲۰ دقیقه بازدید کنید. جالب است بدانید که هرروزه از جزیره کیش به مقصد هندورابی بلیت کشتی در ساعت‌های مختلف قابل تهیه است. همچنین شما می‌توانید از طریق این مسیر به جزیره زیبای ایران برسید. در ضمن بندر چیرویه نزدیک‌ترین مسیر به این جزیره است. برای رسیدن به جزیره  تنها لازم است ۲۰ دقیقه در راه باشید. یکی از راه‌های دیگر استفاده از قایق موتوری است شما از طریق  قایق موتوری می‌توانید به راحتی به این جزیره برسید. روستای چیرویه در فاصله ۳۲۰ کیلومتری غرب بندرعباس قرار دارد. البته به‌صورت زمینی هم می‌توانید به آن برسید. راه‌های دیگر رسیدن به این جزیره، بندر لنگه و لاوان هستند.

لازم به ذکر است که فرودگاه جزیره، یک سال پیش افتتاح گردید. البته همواره پروازهای بسیاری در آن فرود می‌آیند. درصورتی‌که بخواهید از راه هوایی از کیش به هندورابی برسید حدود ۱۲ دقیقه در راه هستید. اگر قصد سفر به این جزیره را  دارید حتماً مواد خوراکی و آب‌ آشامیدنی را با خود به همراه داشته باشید. نکته دیگر عدم وجود سیستم برق‌کشی در هندورابی است؛ بنابراین اگر قصد دارید شب هم در این مکان بمانید؛ حتماً وسایل روشنایی به همراه ببرید.

جاذبه‌های گردشگری هندورابی

جزیره هندورابی دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری است که عبارت‌اند از:

روستاهای قدیمی جزیره

جزیره هندورابی دارای روستایی به همین نام است. حتماً در لیست بازدید از جاذبه‌های گردشگری هندورابی این روستا که دارای خانه‌های سنتی است را قرار دهید. خانه‌های این روستا از جنس سنگ، مرجان هستند.  همچنین تعدادی از آن‌ها، به روش بناهای امروزی مرمت و بازسازی شده‌اند. جالب است بدانید که در این روستا اتاقی برای مدرسه کودکان و یک مغازه کوچک به‌عنوان فروشگاه و سوپرمارکت قرار دارد. مردم این جزیره اغلب به زبان عربی صحبت می‌کنند. بااین‌حال، تعدادی از اهالی نیز فارسی بلد هستند.

پس درصورتی‌که زبان عربی بلد نیستید اصلاً نگران نباشید. شما می‌توانید با تعدادی از مردم روستا به زبان فارسی صحبت کنید. اگر به این روستا بروید حتماً کودکان مدرسه‌ای را در لباس‌های محلی زیبا خواهید دید. درصورتی که به شما کنجکاوانه نگاه کردند یا برای فروش صنایع‌دستی خود به سمت شما دویدند تعجب نکنید.

یکی از صحنه‌های تاریخی ایران دو روستای «الدورات» و «الصرا» هستند که در کنار روستای هندورابی قرار دارند. در زمان‌های خیلی دور که پرتغالی‌ها در جنوب ایران پایگاه داشتند، در این جزیره زندگی می‌گردند. همچنین هندورابی یکی از پایگاه‌های مهم جنگی ارتش پرتغالی‌ها در جنگ بوده است. اگر به این مکان بروید شاید بتوانید خرابه‌های روستای پرتغالی را مشاهده کنید.

قبرستان جزیره

اگر به دیدن روستاها و خرابه‌های «الدورات» و «الصراه» بروید، قبرستانی قدیمی را در کنار آن‌ها خواهید دید. این قبرستان علاوه بر محل دفن ایرانیان، محل دفن پرتغالی‌ها هم بوده است. همچنین قبرها با سنگ‌هایی که نشانه جنسیت فرد است، تنها مشخصات اشخاص بوده و هیچ‌گونه نشانی از نام افراد وجود ندارد. نکته دیگر این است که بر روی قبرهای مردان فقط یک سنگ و بر روی قبرهای زنان دو سنگ قرار دارد. حتماً تا به الان متوجه شده‌اید که این قبرستان قدیمی، با قبرستان‌های دیگر ایران بسیار فرق دارد.

مسجد جزیره

یکی از جاذبه‌های گردشگری جزیره هندورابی مسجد این جزیره است. مسجد تک مناره اهل سنن در این جزیره، تنها مسجدی است که دارای معماری سنتی است. نکته جالب‌توجه این است که این مسجد زیبا دارای گنجایشی است که می‌تواند تمامی اهالی جزیره را در خود جای دهد. همچنین این مسجد از جنس سیمان و خاک است. بااین‌حال، همواره حال و هوای سنتی و بافت تاریخی خود را حفظ کرده است.

مسجد جزیره هندورابی

سواحل بکر و دست‌نخورده هندورابی

در جاذبه‌های گردشگری هندورابی سواحل بکر و دست‌نخورده آن از اهمیت خاصی برخوردارند. خوشبختانه هنوز هم می‌توانید در خلیج‌فارس، شاهد جزیره‌ای باشید که گردشگران و شلوغی محیط آن تغییر نکرده است. همچنین سواحل بکر، آرام و دست‌نخورده در سفر به جزیره هندورابی یکی از مهم‌ترین دلایلی است که گردشگرانی که در جست‌و‌جو آرامش هستند به این مکان می‌آیند. لازم به ذکر است که سواحل هندورابی بهترین مکان برای بازی و گردش است.

از دیگر زیبایی‌های این سواحل می‌توانیم به سواحل شن‌های نرم، آب‌هایی سبزرنگ و مرجانی خلیج‌فارس با صخره‌هایی عجیب که امواج آن‌ها را تراش داده است اشاره کنیم. یکی از مکان‌های زیبا برای عکاسی صخره‌های این جزیره هستند که می‌توانید عکس‌هایی زیبا در این مکان ثبت کنید. از طرفی هم غارهای کوچک و بزرگی در هندورابی وجود دارند.

سواحل بکر هندورابی

آب‌انبار جزیره

از دیگر جاذبه‌های قدیمی جزیره که مربوط به حیات جزیره است و اهمیت زیادی دارد، آب‌انبار قدیمی جزیره است. در سفر به هندورابی پیشنهاد می‌کنیم که از تنها منبع جمع‌آوری آب شیرین جزیره بازدید کنید. این آب‌انبار که آب باران را برای مصرف اهالی جزیره در خود جمع می‌کند از شگفتی‌های دیگر این جزیره است. لازم به ذکر است که علاوه بر این آب‌انبارها چاه‌های آب شیرینی هم در جزیره وجود دارند. همچنین هنگامی که چاه‌ها هنگام خشکسالی و تابستان خالی می‌شوند، این آب‌انبارها منبع آب خوبی هستند.

کلوپ دریایی

یادتان باشد که سفر به جزیره هندورابی فقط برای بازدید از روستاها و جاذبه‌های فرهنگی نیست. بلکه کلوپ تفریحات دریایی برای گردشگران، تفریحات آبی جذابی را تدارک دیده است. به‌عنوان‌مثال اگر غواصی و شنا را دوست دارید؛ فرصت خوبی به دست آورده‌اید تا در زیباترین آب‌های مرجانی با لاک‌پشت‌ها و دیگر موجودات دریایی شنا کنید. همچنین سواحل این جزیره کم‌عمق بوده و دارای آب زلال و روشنی برای بسیاری از غواصان  است. تفریحات جذاب دیگری هم در کلوپ دریایی وجود دارند؛ مانند جت اسکی، سافاری، موتورسواری در سواحل و…

تفریحات جزیره هندورابی

رستوران و کافی‌شاپ کلوپ

در نزدیکی این کلوپ، رستورانی دنج و زیبا وجود دارد که اهالی روستا آن را اداره می‌کنند. این مکان محیطی آرام و دوست‌داشتنی برای شما گردشگران است. همچنین پس از قدم‌زدن و تفریح می‌توانید از غذاهای دریایی جنوب در این رستوران لذت ببرید.

لاک‌پشت‌ها و انواع ماهیان

جالب است بدانید که سواحل جزیره، از اواسط اسفند تا اواخر خردادماه، بستری برای تخم‌گذاری تمام لاک‌پشت‌های منطقه است. لاک‌پشت‌های کوچک و بزرگ، هرسال به این جزیره می‌آیند و در کمال امنیت  چاله‌هایی برای تخم‌گذاری می‌سازند. این منظره می‌تواند به یکی از زیباترین صحنه‌های زندگی‌تان تبدیل شود.

همچنین شکستن تخم‌ها و بیرون آمدن لاک‌پشت‌ها و رفتن به سمت دریا یکی دیگر از اتفاقات مهم محیط‌زیست است که در سفر به هندورابی می‌توانید، نظاره‌گر آن باشید. مشاهده انواع گونه‌های رنگارنگ ماهی‌ها  در زیر آب‌های این جزیره در هنگام غواصی یکی از زیباترین صحنه‌ها است. ماهی‌هایی مانند دم زرد، پیکاسو، ملوان، یونیک، جراح ماهی و انواع مرجان‌ها این جزیره را به بهشتی در ایران تبدیل کرده‌اند.

 کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مفیدی را دررابطه‌ با جزیره هندورابی در اختیارتان قرار دهیم. اخیراً سازمان منطقه آزاد کیش اقدامات مهمی را برای تبدیل این جزیره به یکی از جاذبه‌های گردشگری جزیره کیش انجام داده است. به‌عنوان‌مثال جذب سرمایه‌گذار، نصب اسکله شناور و ایجاد زیرساخت‌های اولیه در مجموعه گردشگری از اقدامات ارزشمند سازمان منطقه آزاد کیش است.

در حال حاضر جاده اطراف جزیره به طول ۱۷ کیلومتر و عملیات تکمیلی مربوط به ساختمان مهمان‌سرای جزیره و ۵۰ کمپ و ویلا در دست اقدام است. نکته قابل‌توجه این است که خودروهای شاسی‌بلند و موتورهای سه‌چرخ مختلفی در جزیره هندورابی برای گردشگران وجود دارد. اگر قصد سفری به‌یادماندنی را دارید ما به شما جزیره هندورابی را پیشنهاد می‌کنیم.