جشنواره نوروزی سلام پرواز

ژئو پارک قشم

جزیره زیبای قشم بسیاری از جاذبه های گردشگری ایران را در خود جای داده و به همین دلیل هر ساله از گردشگران زیادی میزبانی می‌کند.این جزیره که به شکل یک دلفین در تنگه هرمز خودنمایی می‌کند در سال های اخیر از محبوبیت زیادی در بین گردشگران برخوردار شده است.در این مطلب از مجله گردشگری هم اقلیم به معرفی ژئو پارک قشم می‌پردازیم.با ما همراه باشید.

ژئو پارک

photo ۲۰۲۰ ۱۱ ۱۰ ۱۲ ۲۴ ۱۷

حتما ببینید : جاهای دیدنی قشم


آشنایی با ژئو پارک قشم

سازمان جهانی یونسکو ، به منظور درک بهتر دوره های زمین شناسی که کره زمین تا به امروز تجربه کرده ، مناطقی را به عنوان ژئو پارک مشخص نموده است.در واقع ژئوپارک ها مناطقی هستند که از طریق برنامه های اجرا شده توسط جوامع محلی ، دوره های زمین شناسی را ترویج می‌دهند.

با استفاده و کمک از ژئو پارک ها می‌توان به منظور تغییر اقلیم ، بلایای طبیعی و پدیده های اینچنینی آگاهی پیدا کرد و در جهت کاهش خطر بلاهای طبیعی گام برداشت.

ژئو پارک قشم ، اولین ژئو پارک خاورمیانه است که در شبکه جهانی ژئو پارک ها به ثبت رسیده است.این عنوان در مارس سال 2006 در نشست پاریس به این پارک رسید.ژئو پارک از شمال و جنوب به سواحل شمالی و جنوبی ، از شرق به رستای طیل و سلخ و از غرب به روستای گوری و کانی می‌رسد.

ژئو پارک چیست

ژئوپارک قشم از کم نظیر ترین ژئوپارک های جهان محسوب می‌شود که با قرار داشتن در کنار جنگل و ساحل دارای چندین پدیده زمین شناسی است.در اطراف قشم پدیده های فراوانی را می‌توان مشاهده کرد که با گذشت زمان و فرسایش آن ها ، به شکل های عجیبی از جمله شکل انسان درآمده اند.صخره ها و کوه هایی که با گذشت زمان و تاثیر از پدیده های طبیعی به مجموعه های دیدنی و جاذبه های گردشگری تبدیل شده اند.

کلیک کنید
قلعه دختر فیروزآباد

این پارک در مجموع دارای 25 بخش است که مهمترین آن ها عبارتند از:

بام قشم ، تنگه چاهکوه ، دره ستاره ها ، جنگل های حرا ، غار خربس ، دره قاضی ، دره شور ، صخره خرچنگ ها

با توجه به ثبت این پارک در سازمان جهانی یونسکو ، در سال های اخیر شاهد افزایش سفر گردشگران به این منطقه بوده ایم که باعث رونق بخش اقتصادی و ایجاد اشتغال نیز شده است.

اجاره سوئیت و ویلا در سپنجا