تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

کلاته خیج

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با کلاته خیج آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این شهر کوچک در استان سمنان در ادامه با ما همراه باشید.

سمنان یکی از پهناورترین استان‌های کشور ایران است. مرکز این استان شهر سمنان و پرجمعیت‌ترین شهر آن، شاهرود است. این استان از نظر مساحت هفتمین استان ایران است. سمنان علاوه بر جاذبه های تاریخی خود دارای جاذبه های طبیعی زیادی نیز می باشد. این منطقه دارای آب و هوایی خشک و کویری است و دیدن چشم اندازهای کویری آن در شب می تواند بسیار جذاب و خاص باشد و توجه هر گردشگری را به خود جلب کند.

اجاره روزانه خانه در تهران

کلاته خیج (kalāte Khij) یکی از شهرهای شهرستان شاهرود در استان سمنان است. کلاته خیج در بخش بسطام شهرستان شاهرود قرار داد. از جمله نقاط دیدنی کلاته‌خیج منطقه قنات و منزل بوم گردی این شهر می‌باشد. این شهر در شرقی ترین قسمت استان سمنان می باشد و آخرین شهر قبل از ورود به استان گلستان می باشد.

«کلاته خیج» شاید به گوش خیلی از افراد آشنا نباشد اما این روزها گرایش مردمش به سمت احیای بناهای تاریخی و پذیرش گردشگری باعث شده تا آن را بیشتر از قبل بشناسند. محصولات این شهر زردآلو، گیلاس، هلو، گندم، جو، سیب زمینی، سیب درختی می باشد.

کلاته خیج در گذشته یکی از قطب‌های پارچه‌بافی بوده‌ است. امروز نیز توسط پارچه‌بافان این شهر، بافت پارچه سنتی ماهوت دوباره احیا شده‌ است و این شهر با عنوان “شهر دست بافته های سنتی” ثبت ملی شده است.

دیدنی های کلاته خیج

اقامتگاه بومگردی چشمه مراد

اقامتگاه بومگردی چشمه مراد با قدمت صد و هفتاد سال با کاه گل و خشت و به سبک سنتی طراحی شده است. این اقامتگاه بین جنگل ابر و جنگل اولنگ قرار دارد و به همین دلیل از آب و هوای مطبوع و دلپذیری برخوردار است. اتاق های این اقامتگاه دارای معماری بومی است. اجرای موسیقی زنده در اقامتگاه برای گروه های بالای ۳۰ نفر، وجود مراکز صنایع دستی در نزدیکی اقامتگاه و پرسنل مسلط به زبان انگلیسی از امکانات آن می باشد. این خانه قدیمی و زیبا ۸۰ نفر ظرفیت دارد و مهمان گردشگرانی است که به شهر مشهد می‌روند و یا گردشگران جنگل ابر. آنها که می‌خواهند یک شب اینجا در اتاق‌هایی که به سبک‌های قدیمی‌ساخته شده اقامت کنند.

کلاته خیج
کلاته خیج

غار خیج

این غار در در شهر کلاته خیج و در 40 کیلومتری شمال شرقی شاهرود قرار گرفته و از جاذبه های گردشگری این شهر است. یک افسانه بامزه وجود دارد که قدیمی های روستا درباره این غار می گویند و آن این است که ته این غار دری است که اگر داخل بروید در به روی شما بسته می شود و داخل آن پر از گنج است!

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: