تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

جاهای دیدنی اهرم 

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم جاهای دیدنی اهرم را به شما معرفی خواهیم کرد. برای آشنایی با دیدنی های این شهر در استان بوشهر در ادامه با ما همراه باشید.

استان بوشهر از استان های جنوبی ایران است که در حاشیه خلیج فارس واقع شده و به دلیل صادرات و واردات دریایی، صنعت صیادی، وجود ذخایر نفت، کشاورزی و نخلداری، از اهمیتی ویژه برخوردار است و پایتخت انرژی ایران لقب گرفته است. بوشهر بندری شبه جزیره ای محسوب می شود و یکی از زیباترین بندرهای جنوب کشور است که گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. یکی از شهرهای این استان اهرم است.

اجاره روزانه خانه در تهران

شهر اهرم (Ahram) مرکز شهرستان تنگستان که تا مرکز استان (بوشهر) 54 کیلومتر فاصله دارد. تنگستان یکی از شهرستانهای استان بوشهر می باشد و مرکز آن شهر اهرم هست. افراد نامور و معروفی همچون حاج سید محمدتقی هاشمی، زائرخضرخان اهرمی، آیت الله علم الهدی اهرمی، معتقد اهرمی و آیت الله جمی، میرزا حسین معتقد اهرمی، عباس محمدزاده و محمد سلیمانی در این شهر زیسته است.

اهرم ۵ هزار اصله نخل دارد. شمار زیاد نخلستان‌ها باعث کندی در گسترش ساخت‌ و ساز در این شهر شده‌ است. چشمه آب گرم اهرم به عنوان یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است و همه ساله مسافران بسیاری از نقاط کشور به دیدن این جاذبه تفریحی می‌آیند. گفتنی است که در سال ۱۳۸۶، چشمه آبگرم اهرم بوشهر به‌ عنوان دهکده نمونه آب درمانی در ایران انتخاب شد.

2124fa78 550e 4bf1 b746 e2fe1e07f755

دیدنی های اهرم

منطقه گردشگری خاییز (خائیز)

روستای خوش آب و هوای خاییز در جنوب شرق شهر اهرم مرکز شهرستان تنگستان بین دو کوه بیرمی و کوه سرخ قرار دارد. روستای خاییز با 42 هزار و 627 هکتار وسعت،یکی از روستاهای خوش آب و هوا و زیبا در استان بوشهر میباشد که در قدیم بعنوان اصلی ترین تامین کننده مرکبات و خرمای بوشهر،فارس و خوزستان بوده است.قرار گرفتن در بین دو کوه بنام بیرمی و کوه سرخ به این روستا نمایی زیبا بخشیده است. فاصله روستای خاییز با اهرم حدود 20 دقیقه است و پنج روستای بنیون، گشی، مخدان، یخ و آشی به ترتیب ابتدا و انتهای خاییز را تشکیل می دهند.

جاهای دیدنی اهرم 
جاهای دیدنی اهرم

تنگ بنیون

این تنگ در جنوب روستایی به همین نام واقع است. شروع مسیر تنگ از کنار مسجدی، چند صد متر پایین تر از روستا است. تنگه بسیار سرسبز و پوشیده از درختان پده، انار، بنه ، بادام وحشی (باسوره)، مرکبات، نخل، کنار، انجیر، درختچه هایی همچون گز ، گون، گل گندم و علفهایی مثل گاوزبان، بارهنگ و دم روباه است. در میان تنگه رودی جاری است که آب آن را چشمه های واقع در انتهای تنگ تامین می کنند. نیزارهای زیبایی اطراف رود را پوشانیده است. چشمه ها در کنار یکدیگر واقع شده اند و دو حوضچه به عمق حدودا یک متر را تشکیل داده اند. البته چشمه سمت چپ را به یک منبع آب هدایت کرده اند که پس از پر شدن آن به درون حوضچه سرازیر میشود. دسترسی به این تنگ از طریق جاده ارتباطی شهرستان اهرم به روستای بنیون میسر است.

بنیون

آبشار معدن سنگ

آبشار معدن سنگ در استان بوشهر واقع است. این آبشار در مسیر جاده ارتباطی شهرستان های اهرم به فراشبند در ۵ کیلومتری شرق شهرستان اهرم در جنوب جاده واقع شده است. این آبشار از میان صخره ای یکپارچه به پایین میریزد و به دلیل ساختار نمکی گوگردی صخره ها مناظر زیبایی ایجاد کرده است. پس از جاری شدن به رودخانه اهرم و سپس سد اهرم میریزد. رودخانه اهرم از ارتفاعات کلمه و فاریاب و خائیز سرچشمه می‌گیرد و پس از آبیاری شهر اهرم از پل احمدی می‌‌گذرد و در جنوب جزیره شیف به خلیج‌فارس می‌ریزد. آب این رود در پایین‌ دست‌ شور و غیرقابل شرب است.

جاهای دیدنی اهرم 
جاهای دیدنی اهرم

چشمه آب گرم اهرم

چشمه آبگرم اهرم (اوبا) در شهر اهرم در 60 کیلومتری شهر بوشهر قرار دارد، مظهر چشمه از شکاف سنگ‌هاى رسوبى مارنى و گچى از زمین خارج مى‌شود و آب آن در ردیف‌ آب‌هایى با بارهاى منفى و مثبت مختلف و گرم است. این چشمه دو استخر زنانه و مردانه دارد و آب گرم توسط یک کانال از سرچشمه به استخرها هدایت مى‌شود.

2d12346cf343aba img 5c48075ba0929 e1610180109360

آبگرم قوچارک

این چشمه در مسیر جاده‌ بوشهر به بندرعباس در ۵ کیلومتری جنوب غربی اهرم از شکاف سنگ‌های آهک مارنی از زمین خارج می‌شود. آب این چشمه در ردیف آب‌های سولفات کلسیم همراه با منیزیم زیاد و کلرور سدیم ولرم است.

جاهای دیدنی اهرم 
جاهای دیدنی اهرم

قلعه کلات اهرم

تاریخچه قلعه کلات اهرم، ساخت این بنا به دوره حیات زائر خضر خان اهرمی ملقب به امیر اسلام حاکم منطقه تنگستان که در اواخر عهد قاجاریه می زیسته مربوط می شود، در جریان جنگ جهانی اول به عنوان پایگاه مجاهدین و مبارزین ضد استعماری و محل درگیری مبارزان جنوب با متجاوزین انگلیسی بوده است و جای اصابت گلوله توپ بر برج غربی آن هنوز هم باقی مانده‌است. همچنین در همین قلعه اسرای انگلیسی نگهداری می‌شده‌اند.

unnamed

امامزاده زین الشهدا اهرم

امامزاده زین الشهدا اهرم  که در ابتدای راه کوهستانی اهرم- خائیز قرار گرفته، همواره زائران بی شماری رو به خود جذب می کند.این امامزاده در بین مردم اهرم و روستاهای همجوار از قداست خاصی برخوردارد و از مناطق مهم گردشگری سیاحتی و زیارتی است.امامزاده زین الشهدا در سه کیلومتری شهر اهرم و در مسیر جاده اهرم به خاییز قرار گرفته، امامزاده سید زین الشهدا از نوادگان امام سجاد(ع) است. مساحت کلی این قلعه ۳۴۰۰ متر مربع می باشد، قلعه مشتمل بر چهار برج و بارو و قلعه میانی است و دارای تأسیسات خصوصی برای ساکنین قلعه می‌باشد، مصالح ساختمان قلعه از خشت خام و گل ساخته شده‌ است.

جاهای دیدنی اهرم 
جاهای دیدنی اهرم

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: