تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

سفر به اروپا با ماشین شخصی، یک ماجراجویی به‌تمام‌معنا محسوب می‌شود. ولی شما به‌عنوان یک مسافر بایستی از قبل، آمادگی لازم را به دست بیاورید تا مطمئن شوید که سفر جاده‌ای شما بدون هیچ مشکلی پیش خواهد رفت. در واقع سفر خارجی با ماشین شخصی، این فرصت را به شما می‌دهد تا بتوانید کشورهایی که از آن جا می‌گذرید را کاوش کنید. از طرف دیگر نیز، مجبور نخواهید بود که چندین ساعت وقت خود را در فرودگاه‌های شلوغ تلف کنید.

سفر به اروپا با ماشین شخصی به شما این امکان را می‌دهد که بعد از رسیدن به مقصد، بتوانید به‌آسانی در آن جا رفت‌وآمد کنید. با این حال، قبل از سفر باید به موارد زیادی توجه نمایید. در این مطلب قصد داریم درباره سفر به اروپا با ماشین شخصی اطلاعات و نکات مفیدی را برایتان مطرح کنیم. در صورتی که می‌خواهید این سفر را تجربه کنید، تا انتهای این مطلب همراه با مجله گردشگری هم اقلیم باشید.

اجاره روزانه خانه در تهران

سفر به اروپا با ماشین شخصی- تجربه‌ای متفاوت!

مدارک موردنیاز برای سفر به اروپا با ماشین شخصی

اولین پرسشی که هنگام سفر به اروپا با ماشین شخصی ایجاد می‌شود این است که چه مجوزها و مدارکی برای این سفر لازم است؟ در واقع می‌توان گفت که چالش اساسی مسافرت با ماشین از اروپا به ایران و بلعکس همین موضوع است. با آماده‌کردن مدارک لازم و اخذ آن‌ها، عبور از مرزهای زمینی و ورود به کشورهای گوناگون با کمترین چالش ممکن صورت خواهد گرفت.

بیشترین مدارکی که برای خروج از کشور با ماشین شخصی موردنیاز است مدارک مربوط به گواهینامه و خودرو هستند. احتمالاً برایتان جالب باشد که بدانید تهیه این مدارک زمان زیادی را از شما نخواهد گرفت و در کمترین زمان ممکن می‌توان آنها را تهیه کرد. در ادامه مطلب مدارک موردنیاز برای سفر خارجی با خودرو شخصی را بیان کرده‌ایم.

کاپوتاژ

اگر با مفهوم کاپوتاژ آشنا نیستید باید بگوییم که کاپوتاژ یکی از مدارک ضروری و مهم برای اخذ مجوز خروج خودرو از مرزهای ایران یا سایر کشورها و همچنین دریافت اجازه ورود آن به کشورهای مقصد است. کاپوتاژ حکم گذرنامه  برای استفاده از یک خودرو در سفر به کشورهای گوناگون است. توجه کنید که این گواهی تنها برای مالک خودرو صادر می‌شود و اعتبار آن ۱ سال است. ادارات گمرک واقع در مراکز استان‌ها، آماده صدور کاپوتاژ برای سفر به اروپا با ماشین شخصی هستند.

صدور کاپوتاژ امر زمان‌بری نخواهد بود و بعد از طی مراحل تعیین شده صادر و به متقاضی تحویل داده خواهد شد. توجه داشته باشید که برای دریافت کاپوتاژ باید تمامی مدارک معتبر خودرو را ارائه دهید. هزینه کاپوتاژ خودرو سال ۱۴۰۳ به عوامل متعددی بستگی دارد. مدارک موردنیاز برای دریافت کاپوتاژ سفر به اروپا با ماشین شخصی به شرح زیر است:

 1. گواهینامه رانندگی مالک خودرو
 2. گذرنامه مالک خودرو
 3. یک قطعه عکس پرسنلی با زمینه سفید
 4. مدارک خودرو که عبارت است از: سند خودرو، کارت ماشین، بیمه‌نامه خودرو، برگ سبز،
 5. ترجمه تمامی مدارک فوق توسط مؤسسات معتبر ترجمه
 6. رسید پرداخت هزینه‌ها

بیشتر بخوانید

سفر به اروپا با ماشین شخصی- تجربه‌ای متفاوت!

گواهینامه بین‌المللی

گواهینامه بین‌المللی دومین مدرک موردنیاز برای سفر به اروپا با ماشین شخصی است. به‌منظور دریافت گواهینامه بین‌المللی بایستی به فدراسیون اتومبیل‌رانی و جهانگردی ایران مراجعه نمایید؛ شما می‌توانید به‌صورت حضوری و یا اینترنتی برای دریافت این گواهینامه اقدام کنید.

گواهینامه بین‌المللی با اعتبار ۱ساله و ۳ساله صادر می‌شود و قابلیت تمدید ندارد. بعد از پایان اعتبار دریافت شده، باید برای اخذ گواهینامه جدید اقدام کنید. مدارکی که برای دریافت گواهینامه بین‌المللی موردنیاز هستند عبارت‌اند از:

 • اصل یا کپی صفحه اول گذرنامه مالک خودرو
 • کاپوتاژ خودرو
 • یک قطعه عکس پرسنلی
 • گواهینامه رانندگی
 • پرداخت هزینه‌ها

پلاک ترانزیت خودرو

بعد از دریافت گواهینامه بین‌المللی، نوبت به مرحله دریافت پلاک ترانزیت خودرو می‌رسد. جالب است بدانید که پلاک ترانزیت خودرو یک ویزای جهانگردی معتبر برای خودروی شخصی شما بوده و بدون آن اجازه تردد در بسیاری از کشورها وجود نخواهد داشت. درواقع بدون داشتن این نوع پلاک در سفرهای خارجی با خودروی شخصی، به آن دسته از کشورهایی که ویزا لازم دارند، مجوز ورود خودروی شما به آن کشور را نخواهند داد.

در نظر بگیرید که ورود بدون پلاک ترانزیت خودرو به چنین کشورهایی امری غیرقانونی محسوب شده و جریمه‌هایی نیز به همراه دارد. اعتبار پلاک بین‌المللی دائمی بوده و در حین فروش خودرو به مالک جدید انتقال داده می‌شود.

ویزای جهانگردی با ماشین

کشورهای بسیاری در دنیا هستند که گذرنامه گردشگران ایرانی را معتبر نمی‌دانند و به همین دلیل ویزا از اصلی‌ترین مدارک برای ورود به این کشورها خواهد بود.

درصورتی‌که قصد سفر به اروپا با ماشین شخصی را دارید، اعتبار پاسپورت ایران برای سفر به آن کشور را بررسی کنید؛ اگر کشور مقصد اجازه نمی‌دهد که با گذرنامه ایرانی وارد آن کشور شوید، باید پیش از سفر برای دریافت ویزا برای همه سرنشینان خودرو اقدام کنید. برای مثال بردن ماشین از انگلیس به ایران و بالعکس، نیازمند دریافت ویزای جهانگردی با خودرو است.

سفر به اروپا با ماشین شخصی- تجربه‌ای متفاوت!

بیمه خودرو

تهیه بیمه خودرو و پرداخت هزینه‌های مرتبط به آن، آخرین مرحله تهیه مدارک برای سفر به اروپا با ماشین شخصی است. کارت سبز یا بیمه بین‌المللی خودرو  نوعی مدرک مهم برای سفر به کشورهای اروپایی است. هزینه‌های این بیمه طبق قوانین بیمه‌ای کشورهای گوناگون تعیین می‌شود.

بعضی از کشورها مثل ترکیه، در حین ورود به خاک این کشور هزینه کارت سبز یا همان بیمه شخص ثالث بین‌المللی را دریافت می‌کنند. در ترکیه مبلغ این بیمه در مقایسه با ایران بیشتر بوده و مدت اعتبار آن نیز طولانی‌تر است.

آیا محدودیتی برای همراه‌داشتن پول نقد در هنگام خروج از ایران وجود دارد؟

در پاسخ باید بگوییم  که در سفرهای زمینی محدودیت دو هزار یورویی از سوی گمرک ایران اعلام شده است. ولی در بیشتر موارد این‌طور نیست که برای پیداکردن پول نقد شما را مورد سؤال و جواب قرار دهند و یا بازرسی کنند. البته با توجه به مشکلاتی که برای دریافت کارت اعتباری ایرانیان وجود دارد، محدودیت همراه‌داشتن پول نقد توجیه قابل‌قبولی ندارد.

تجهیزات لازم برای سفر به اروپا با ماشین شخصی

در سفر به اروپا با ماشین شخصی باید حتماً یک سری تجهیزات اولیه را به همراه خود داشته باشید. این تجهیزات عبارت‌اند از:

 • جعبه کمک‌های اولیه (اجباری در اتریش، آلمان و فرانسه)
 • کپسول آتش‌نشانی
 • یک قوطی سوخت اضافی
 • لامپ‌های جایگزین
 • پتو
 • روغن‌موتور و آب اضافی
 • نوشیدنی‌ها و آب فراوان
 • نقشه راه یا سیستم ناوبری ماهواره‌ای به‌روز
 • فتوکپی از اسناد مهم
 • کارت بیمه درمانی اروپا
 • ویزای شینگن
 • کرم ضدآفتاب

بیشتر بخوانید

سفر به اروپا با ماشین شخصی- تجربه‌ای متفاوت!

نکات مهم درمورد سفر خارجی با ماشین شخصی

فارغ از مقصد و روش سفر، هر مسافرتی نیازمند برنامه‌ریزی‌های بسیاری بوده و کوچک‌ترین سهل‌انگاری در این زمینه ممکن است مشکلات فراوانی را به دنبال داشته باشد و سفر شما را تلخ کند. اگر شما نیز قصد دارید با ماشین شخصی خود جهانگردی را تجربه کنید، باید به نکاتی که در ادامه بیان کرده‌ایم توجه داشته باشید.

آگاهی از قوانین رانندگی کشورهای مقصد

مهم‌ترین قوانین رانندگی به‌وسیله فدراسیون بین‌المللی رانندگی در دنیا تنظیم شده است؛ با این حال رانندگی در کشورهای گوناگون به علت هنجارهای اجتماعی، فرهنگ‌های رانندگی مختلف، قوانین بیمه و مواردی ازاین‌قبیل، ممکن است تفاوت‌های بسیاری داشته باشد.

به‌ عنوان‌ مثال در بسیاری از کشورها بوق‌زدن رانندگان با واکنش منفی سایر افراد همراه است و تنها در شرایط اضطراری انجام می‌گردد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که به‌محض شروع رانندگی در یک کشور خارجی، طرز رفتار رانندگان مقصد را بررسی نمایید و اگر با عادت‌های رانندگی‌تان مطابقت ندارد، بهتر است که با شرایط سازگار شوید.

تحقیق درباره شرایط جاده‌ای

باید پیش از آغاز سفر به اروپا با ماشین شخصی درباره جاده‌هایی که به‌عنوان مسیر برگزیده‌اید تحقیق کنید. این امر با استفاده از تکنولوژی امروز، کار چندان سختی نیست. مجتمع‌های رفاهی و مکان‌های گردشگری در جاده‌ها را از طریق نقشه شناسایی کرده و نظرات مسافران آن‌ها را هم مطالعه کنید.

در نظر بگیرید که شرایط نامناسب آب‌وهوا در یک جاده امکان دارد به حدی شدید شود که سلامت شما و دیگر سرنشینان خودرو را به خطر بیندازد. به همین علت توصیه می‌کنیم که حتماً سفرتان را با یک برنامه‌ریزی زمانی دقیق تنظیم کنید. برای مثال در سفر به ارمنستان با ماشین شخصی، باید پیش از سفر از آب‌وهوای مسیرهای که از آنها گذر می‌کنید تا به مقصد برسید مطلع شوید.

بیشتر بخوانید

سفر به اروپا با ماشین شخصی- تجربه‌ای متفاوت!

وضعیت فنی درست

یکی دیگر از نکات مهم  که باید در سفر‌های خارجی آن را در نظر بگیرید، وضعیت سلامت خودرو است. از آنجایی که خودروی شخصی شما مهم‌ترین نقش را در این سفر بر عهده دارد، باید با بررسی کامل اطمینان حاصل کنید که این ماشین می‌تواند نقش خود را در بهترین حالت ایفا کند. به همین دلیل پیش از شروع سفر کردن مواردی مثل وضعیت جلوبندی، چک کردن عمر تایر، تعویض بعضی از قطعات فرسوده خودرو و…  را فراموش نکنید. ضمن اینکه باید برخی از قطعات مصرفی ماشین مانند تایر زاپاس، شمع یا فیلتر هوا و مثلث خطر را به همراه خود داشته باشید.

استراحت هنگام جهانگردی با ماشین شخصی

سفر به اروپا با ماشین شخصی یا با تور اروپا پاییز، به معنای لذت‌بردن از مسیر سفر است. در این سفر امنیت شما و هم‌سفرانتان در اولویت بوده و خواب‌آلودگی در جاده بیشترین تهدید شما است. توصیه می‌کنیم که قبل از انتخاب هتل و مهمان‌سرا‌های کشورهای مقصد درباره آن‌ها تحقیقات لازم را انجام دهید. درصورتی‌که برای استراحت در حین رانندگی، قصد برپایی کمپ در طبیعت را دارید، دقت به ایمن بودن منطقه و تابلوهای امکان کمپ را فراموش نکنید.

جمع‌بندی

همان‌طور که متوجه شدید در این مطلب به بررسی موضوع سفر به اروپا با ماشین شخصی پرداختیم و نکات کاربردی و بسیار مهمی را در این زمینه مطرح کردیم. با درنظرگرفتن نکات فوق، شما می‌توانید یک سفر خاطره‌انگیز و جذابی را تجربه کنید. از این که تا انتهای این مطلب ما را همراهی کردید، از شما سروران متشکریم.