تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

شیمبار خوزستان جایی است که شاید اسمش را نشنیده باشید. اما تضمین می‌کنیم جایی است که فکرش را هم نمی‌کنید. دشتی فوق العاده زیبا و جذاب که در بدو ورود به آن، شما را شوکه می‌کند. در ادامه با هم اقلیم همراه باشید تا این منطقه زیبا را به شما معرفی کنیم.

شیمبار خوزستان کجاست

شیمبار منطقه‌ای فوق العاده زیبا در استان خوزستان است. در شمالی‌ترین نقطه خوزستان در نزدیک مرز استان چهارمحال بختیاری، در شهرستان اندیکا، دشتی قرار دارد(با وسعت ۵۰۰۰۰ هکتار) که تنوع گیاهی و جانوری در آن چشم هر بیننده‌ای را به تحسین وا می‌دارد.

اجاره روزانه خانه در تهران

دشت شیمبار سبزترین بهار و قرمزترین تابستان را دارد. این دشت زیبا هدیه‌ای است از زمین سخاوتمند خدا به مردم خونگرم خوزستان ایران. مهم‌ترین راه دسترسی به این منطقه، مسیر تازه مسجدسلیمان به شهرکرد محسوب می‌شود(این مسیر تا ابتدای منطقه آسفالت شده است). (فاصله دشت شیمبار تا مسجدسلیمان: حدود ۱۰۰ کیلومتر، فاصله دشت شیمبار تا اهواز: حدود ۲۵۰ کیلومتر فاصله دشت شیمبار تا شهرکرد: حدود ۲۷۳ کیلومتر است). ناگفته نماند این دشت درواقع در محور ارتباطی خوزستان و  چهارمحال بختیاری قرار دارد.

شیمبار خوزستان

در سفر به استان خوزستان جاذبه‌های دیدنی دیگری وجود دارد که ما آنها را در فهرست زیر به شما معرفی می‌کنیم.

بهترین زمان سفر به شیمبار خوزستان

بهترین زمان سفر به این دشت زیبا فصل بهار است. اما در فصل پاییز نیز زیبایی‌های خاص خود را دارد و همچنین اختلاف دمای آن در فصل تابستان نسبت به گرمای خوزستان حدود ۱۵ تا ۲۰ درجه (خنک‌تر) است.

زمین شناسان می‌گویند که این دشت ۱۰۰۰۰ سال پیش به دلیل یک زلزله ایجاد شده است. این دشت  مناظر بسیار زیبا و کوه‌های بلند در اطراف خود دارد. نام کوه‌هایی که دشت شیمبار را از چندین جهت در برگرفته، از شرق کوه دِمه و از جنوب غرب چال مًنار و از جنوب کوه قلندر و کوه دِلا و از شمال شرق منطقه للروکُتُک و کوه‌های بلند و پربرف کینو و لیله است.

شیمبار خوزستان

این دشت دارای انبوه درختان بلوط و بنه است. این منطقه همچنین از درختان بادام‌کوهی، مهلو، ارزن، کیکم(افرا)، اسفندان، بنه، کلخنگ و جاز پوشیده شده ‌است. دشت جنگلی شیمبار علاوه بر این، زمینه مساعدی برای رشد درختان خودرو مانند توت، سیب، انگور، انجیر و جاز را دارد. حیات‌وحش دشت شیمبار در گذشته مملو از خرس، پلنگ، گرگ، کفتار، گله‌های گراز و پرندگان عظیم‌الجثه مانند عقاب و کرکس بود و کمتر کسی جرئت ورود به قلب جنگل آن را داشت. اما به علت عدم نظارت درست مسئولان محیط‌زیست بر منطقه و درنتیجه شکار غیرقانونی حیوانات بی‌گناه حیات‌وحش آن به خطر افتاده است.

شیمبار خوزستان

از آنجا که دشت شیمبار از مناطق طبیعی شهرستان اندیکا است خوب است که مختصری راجع به این شهرستان برای سفر اطلاعات کسب کنید. آثار باستانی این منطقه (اندیکا) پتانسیل‌های بالقوه‌ای را جهت جذب گردشگران به وجود آورده است. از جمله آثار باستانی در این شهرستان مهم از استان خوزستان می‌توان به تنگ بتا (با ۱۲ نقش برجسته ۸ و نیم متری و یک نقش برجسته ۱۴۰ سانتی‌متری در ارتفاعات کوه دلا) اشاره کرد (متاسفانه به دلیل عدم پیگیری و نظارت‌های دقیق در خطر تعرز توسط قاچاقچیان و حفاری‌های غیرمجاز قرار گرفته است).

شیمبار خوزستان

جالب توجه است که بدانید این اثر در سال ۱۳۸۹ به شماره  ۲۵۹۸۹ در فهرست آثار ملی کشور به عنوان یکی از ۳۸ اثر تاریخی  ثبت شده ملی شهرستان اندیکا ثبت شده است.

از ویژگی‌های منحصر به فرد این اثر می‌توان به وجود پنج کتییه با خط الیمائی اشاره کرد که در مدح رب‌النوع‌ها و نفرین به معترضان نوشته شده است. خوب است که بدانید الیمائی یکی از حکومت‌های خودمختار محلی بود (که در روزگار اشکانی در نواحی خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد و بختیاری و لرستان و ایلام کنونی) ظهور کرد.

شیمبار خوزستان

زندگی در شیمبار خوزستان

از آنجا که یک سوم ایل بختیاری ساکن در خوزستان در شهرستان اندیکا زندگی می‌کند و از مجموع ۵ ایل‌راه بزرگ قوم بختیاری سه ایل‌راه پرتردد آن تاراز ، کوه سفید و هزار چمه از اندیکا می گذرد؛ لذا بازدید از این شهرستان توریستی با بیش از ۷۰۰ اثر باستانی و جاذبه‌های طبیعی پیشنهاد ویژه برای گردشگران خوزستان محسوب می‌شود. در سال ۱۳۹۱ آثاری از دوره پارینه سنگی میانه موسترین (آغاز ظهور انسان اندیشمند، عصر ابزار سنگی دست ساز، هنر در این دوره نشانه‌ای ندارد) در دشتگل، آبزر، شوایی، چلوار و.. کشف شد.

در خوزستان مناطق بومی زیبای دیگری وجود دارد که دیدن آنها خالی از لطف نیست

شیمبار خوزستان

قدمت این آثار بیش از ۴۰ هزار سال می‌باشد. محور خوزستان به چهارمحال بختیاری (جاده دلا) جزء هشت محور برتر گردشگری کشور است که مرکز ورود به چهارمحال بختیاری، خوزستان و اصفهان در آن واقع شده است. آشنایی صنایع دستی اقوام چهارمحال بختیاری، لباس‌های زیبای این مردمان، فرهنگ و آداب خوراکی‌های تازه و خوشمزه آن نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل سفر به این خطه زیبا باشد. در پایان از خوانندگان این مقاله خواستار حفظ محیط زیست و احترام به طبیعت هستیم. لطفا هر کجا که قدم می‌گذارید پاکیزگی و رعایت اصول اخلاقی و احترام به اقوام مختلف را شعار سفر خود قرار دهید. پیروز باشید.

شیمبار خوزستان